W. Brytania: Rząd zapowiada kolejne konsultacje z Polakami w związku z Brexitem

Brytyjski rząd ogłosił dziś daty dwóch spotkań w ramach konsultacji z polską społecznością w Wielkiej Brytanii, które odbędą się w Birmingham i szkockim Edynburgu, a obejmą m.in. przyszłe prawa obywateli Unii Europejskiej po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii.

Seria trzech spotkań, którą podczas wrześniowego pobytu w Warszawie zapowiedziała brytyjska minister spraw wewnętrznych Amber Rudd, rozpoczęła się 5 października w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie.

Dzisiaj brytyjska ambasada w Warszawie poinformowała, że kolejne spotkania odbędą się 22 listopada w Polish Millennium House w Birmingham i 23 listopada w Dovecot Studios w Edynburgu.

Jak podkreślono, dla uczestników dostępny jest także ograniczony budżet na dofinansowanie dojazdów, co ma pomóc w przyciągnięciu szerszej grupy polonijnych liderów.

Rejestracja na oba spotkania jest możliwa poprzez kontakt z brytyjską ambasadą w Warszawie pod adresem: [email protected].

Podczas październikowego spotkania w Londynie kilkudziesięciu liderów polskiej społeczności wysłuchało informacji o rządowych działaniach przeciwko przestępstwom z nienawiści, którym w ubiegłym roku padali także m.in. Polacy, a następnie zapoznali się ze stanem negocjacji dotyczących praw obywateli Unii Europejskiej w Wielkiej Brytanii po Brexicie.

Uczestnicy wzięli także udział w warsztacie, który ma pomóc w zaprojektowaniu nowego systemu ubiegania się o tzw. status osiedlony (settled status), który zastąpi dotychczasowy model „stałej rezydencji”.

Według najnowszych statystyk, w Wielkiej Brytanii mieszka około miliona Polaków, którzy stanowią największą mniejszość narodową.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca br. i opuści Wspólnotę w nocy z 29 na 30 marca 2019 roku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl