fot. PAP/Tytus Żmijewski

Resort żeglugi chciałby w 2018 r. zakończyć prace nad finansowaniem stopnia wodnego na Wiśle

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej chciałoby w przyszłym roku zakończyć prace nad zapewnieniem finansowania dla stopnia wodnego na Wiśle w Siarzewie poniżej Włocławka – poinformował PAP wiceminister w resorcie, Jerzy Materna.

Budowa stopnia wodnego w Siarzewie jest jednym z elementów, które mają przywrócić żeglugę towarową na Wiśle. Polska zobowiązała się doprowadzić główne szlaki wodne do IV klasy żeglowności, umożliwiającej żeglugę statkom i barkom o zanurzeniu do 260 cm przez 240 dni w roku. Szacunkowe koszty związanych z tym inwestycji na głównych polskich rzekach przewidziano na ok. 70 mld zł.

Jedną ze spółek zainteresowanych budową jest Energa. Spółka przed rokiem informowała, że szacowany koszt nowego stopnia z elektrownią wodną o mocy ok. 80 MW, wraz z towarzyszącą infrastrukturą, ma wynieść 3,5 mld zł.

„Chcemy w przyszłym roku zmontować finansowanie tak, aby można było zbudować stopień wodny w Siarzewie. Chcemy, żeby wzięły w tym udział też państwowe spółki. Energa jest zainteresowana, chcemy także szukać innych, tak żeby zabezpieczyć finansowanie” – powiedział Jerzy Materna.

Wiceminister dodał, że resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej zgłosił już do resortu rozwoju propozycję, aby budowa nowego stopnia na Wiśle mogła być współfinansowana ze środków pochodzących z Planu Junckera.

Grupa Energa to jedna z czterech największych krajowych spółek energetycznych i jeden z trzech największych dostawców energii elektrycznej w Polsce. Posiada 62 obiekty wytwórcze w tym 46 elektrowni wodnych.

PAP/RIRM

drukuj