MGMiŻŚ intensyfikuje działania w celu zapobiegania powodziom

Aktualny stan hydrologiczno-meteorologiczny kraju – będzie tematem dzisiejszego spotkania ekspertów w Warszawie. Debatę zainicjował prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca.

Wezmą w niej udział przedstawiciele m.in. resortu Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, IMGW oraz 11 regionalnych zarządów gospodarki wodnej.

To ważne decyzje i spotkania, które są wynikiem przejmowania nowych kompetencji przez ministra GMiŻŚ – wskazała poseł PiS-u Dorota Arciszewska – Mielewczyk.

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej przejmuje zarząd rzekami i tę instytucję, która nazywa się „Wody Polskie”. Jest to wzięcie na swoje barki, oczywiście wielu obowiązków, ale wydaje mi się, że to dobre rozwiązanie, iż w rękach jednego ministra będzie rozwój żeglugi śródlądowej, a to wiąże się z bezpieczeństwem przeciwpowodziowym. Takie spotkania są ważne i przegląd sytuacji, dlatego że mamy zimę, po której zdarzają się sytuację powodziowe związane z roztopami. Co prawda, nie mamy tak ostrej zimy, jak to bywało wcześniej, niemniej jednak sytuację związane z powodzią się cały czas zdarzają niezależnie od ilości opadów śniegu – powiedziała poseł PiS.

W ostatnim czasie minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk zlecił przegląd procedur postępowania w przypadku potencjalnych sytuacji powodziowych w Polsce. Ma go przeprowadzić prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Minister Marek Gróbarczyk nakazał też zintensyfikowanie działającego już monitoringu sytuacji hydrologicznej w kraju.

RIRM

drukuj