(fot. PAP/EPA)

Bruksela: w czwartek głosowanie w zakresie klimatu i energii

Jakie cele wyznacza unijny pakiet klimatyczno – energetyczny do roku 2030?- to tytuł konferencji zorganizowanej dzisiaj w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

W instytucji jaką jest Europarlament nie od dziś dyskutuje się np. na temat współczesnych wyzwań dla bezpieczeństwa polityki energetycznej Europy. Bardzo często europejscy politycy podnoszą takie problemy jak zwiększenie konkurencyjności gospodarki Unii Europejskiej, obniżenie cen energii oraz bezpieczeństwo dostaw.

Jak przykładowy obywatel Europy może postrzegać problem unijnej klimatyczno – energetycznej polityki?

– Polityka klimatyczno – energetyczna to szansa dla biznesu. Powinniśmy myśleć więcej na temat tej polityki jako bodźca, sprzyjającego nowym technologiom, innowacjom, zatrudnieniu, oraz bezpieczeństwu energetycznemu – powiedział po konferencji jeden z jej uczestników.

W tym tygodniu w Europarlamencie o sprawach energetycznych będzie głośno. Europosłowie przygotowują się do głosowania w sprawie ram polityki w zakresie klimatu i energii do roku 2030. Na razie na poziomie komisji parlamentarnych.

Deputowany Konrad Szymański mówi, że polityka klimatyczna Unii Europejskiej nie przyniosła zapowiadanych efektów.

– Niebawem będziemy mieli dyskusje na poziomie Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej o tym jak powinna wyglądać nowa polityka klimatyczna. Polski, środkowo – europejski, przemysłowy głos powinien być w tych debatach możliwie głośno słyszalny. Powinniśmy tę okazję wykorzystać, aby zaprezentować swoje alternatywne wersje polityki energetycznej i klimatycznej Unii tak, aby nie tłamsiła ona więcej europejskiej gospodarki – powiedział współorganizator konferencji Konrad Szymański.

Głosowanie w sprawie ram polityki klimatyczno – energetycznej odbędzie się już w najbliższy czwartek w Brukseli podczas posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności oraz Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii.

Dawid Nahajowski, Bruksela

drukuj