fot. PAP/EPA

Bruksela: propozycja kolejnej debaty o Polsce odrzucona

Parlament Europejski rozpoczął w belgijskiej stolicy dwudniowe obrady. Pomimo apelu ze strony socjalistów do projektu porządku obrad nie dodano punktu dotyczącego m.in. sytuacji praw kobiet w Polsce.

Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów domagała się, aby w dniu dzisiejszym dyskutować w Parlamencie Europejskim m.in. na temat praw kobiet w Polsce. Chodzi o zaostrzenie przepisów tzw. ustawy antyaborcyjnej w naszym kraju.

 Grupa S&D zaapelowała też o przyjęcie przez Parlament Europejski rezolucji dotyczącej mediów, Trybunału Konstytucyjnego i praw kobiet w naszym kraju.

– To sytuacja kuriozalna. Jest ona pokłosiem awanturniczych działań europosłów PO i PSL w Parlamencie Europejskim, ale okazuje się, że już nawet do nich dotarła informacja, że tego typu aktywność szkodzi wizerunkowi nie tylko Polski, ale też ich formacji politycznych w kraju. Dlatego nawet oni byli przeciwni inicjatywie socjalistów – powiedział europoseł Mirosław Piotrowski.

Ostatecznie jednak wniosek o przeprowadzenie debaty z kolejną rezolucją o Polsce może zostać poddany pod głosowanie na najbliższej Konferencji Przewodniczących.

Dawid Nahajowski, Bruksela

drukuj