Bruksela nadal zagrożona. Zamknięte metro i szkoły

Dziś w Brukseli nadal nie będzie działać metro, zamknięte pozostaną szkoły i uczelnie – zapowiedział w niedzielę belgijski premier Charles Michel, tłumacząc to „poważnym i bezpośrednim” ryzykiem skoordynowanych ataków w stolicy kraju.

Szef rządu ogłosił, że na razie w Brukseli zostanie utrzymany najwyższy, czwarty poziom zagrożenia terrorystycznego, który wprowadzono w sobotę. W pozostałych miastach w kraju obowiązuje trzeci poziom alertu.

Po analizie sytuacji dokonanej w ciągu dnia podjęliśmy decyzję „o ograniczeniu wydarzeń z udziałem wielu ludzi” oraz o tym, by nie otwierać metra – powiedział Michel. Jak dodał, w poniedziałek w Brukseli „szkoły będą zamknięte”, czego powodem jest „wyjątkowa sytuacja”.

Robimy wszystko, co w naszej mocy, by wrócić do normalności, ale musimy wypełniać nasze obowiązki – podkreślił.

„Wciąż obawiamy się, że w Brukseli może dojść do zamachów przypominających te z Paryża, z udziałem wielu osób, z ofensywami w kilku miejscach” – wyjaśnił premier, mówiąc o „poważnym i bezpośrednim” ryzyku skoordynowanych ataków w stolicy kraju.

Władze podejrzewają, że ataki te mogłyby być wymierzone w „zatłoczone miejsca”, np. centra handlowe, sklepy i transport publiczny.

Belgijskie władze dokonają kolejnej analizy sytuacji w kraju w poniedziałek po południu.

W niedzielę szef MSW Belgii Jan Jambon powiedział, że belgijska policja szuka kilku uzbrojonych islamskich ekstremistów. Jak tłumaczył, „zagrożenie w Belgii nie minęłoby”, gdyby poszukiwany w związku z paryskimi zamachami z 13 listopada Salah Abdeslam został schwytany.

Władze podejrzewają, że 26-letni Francuz, który mieszkał w Brukseli, uciekł z miejsca ataków i wrócił w okolice Brukseli dzień później, 14 listopada. Jego starszy brat Brahim wysadził się w powietrze w czasie zamachów. W ubiegłą niedzielę policja wydała międzynarodowy nakaz aresztowania Salaha, ostrzegając, że jest on uzbrojony i niebezpieczny.

Belgijski nadawca radiowo-telewizyjny RTBF cytuje burmistrza dzielnicy Schaerbeek Bernarda Clerfayta, który powiedział, że w okolicach Brukseli przebywa „dwóch terrorystów”, gotowych zaatakować.

W sobotę w związku z zagrożeniem zamachem z udziałem osób wyposażonych w broń i materiały wybuchowe podniesiono stopień alertu antyterrorystycznego w Brukseli, na lotnisku i w gminie Vilvoorde we Flandrii. W weekend nie działało metro, zamknięte były centra handlowe, kina i muzea. Odwołano imprezy w klubach i niektóre koncerty.

Żołnierze strzegą niektórych dzielnic zamieszkanej przez 1,2 mln ludzi Brukseli, gdzie mają siedziby instytucje UE i NATO.

W sobotę wieczorem miasto było prawie puste. Wcześniej niż zwykle zamknięto bary i restauracje.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl