Konkurs na film promujący polską historię

Powinien powstać nowy, na miarę produkcji Hollywoodu, film o życiu rot. Witolda Pileckiego – powiedział red. Tadeusz Płużański, prezes Fundacji „Łączka”. Rząd Zjednoczonej Prawicy planuje w najbliższym czasie ogłosić konkurs na produkcję filmową promującą polską historię.

Tadeusz Płużański mówi, że po ośmiu latach rządów PO-PSL należy odbudować polityką historyczną. Publicysta pozytywnie ocenia działania obecnego rządu. Wyraża nadzieję, że nie będzie dotowania antypolskich produkcji, takich jak „Ida” czy „Pokłosie”.

– Przed nami kopalnia tematów, bo jest tylu wspaniałych bohaterów, na czele z rotmistrzem Pileckim i innymi naszymi pięknymi postaciami – naszych żołnierzy, dowódców. Jest tu więc wiele do zrobienia, ale to na pewno dobry znak, że ta zwrotnica została przestawiona i teraz będziemy promować nasze tradycje, nasze wartości, naszą historię. To oczywiście nie dotyczy tylko i wyłącznie kina. Kino jest, rzecz jasna, szalenie ważne, właściwie kluczowe, bo tu jest odbiorca masowy. Ale przecież polityka historyczna to też wspieranie i kreowanie – co szalenie ważne – wydawnictw dotyczących polskiej historii – zwrócił uwagę Tadeusz Płużański.

Dotychczas działalność Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej budziła kontrowersje. Publicyści i komentatorzy wskazywali, że dotacje otrzymywały produkcje „antypolskie” i takie, które promowały dewiacyjne postawy.

RIRM

drukuj