fot. PAP/EPA

Bruksela: J. Wojciechowski przedstawił plan dla europejskiego rolnictwa

Unijny komisarz Janusz Wojciechowski przedstawił w Brukseli swój plan dla europejskiego rolnictwa. Mówił o potrzebie dużych nakładów finansowych na rolnictwo w nowym wieloletnim budżecie.

Wspólna polityka rolna Unii Europejskiej, prowadzona od prawie 60 lat, odniosła sukces – ocenił Janusz Wojciechowski.

– Dzięki tej polityce rolnictwo europejskie nie tylko przetrwało, ale rozwinęło się, zapewniło bezpieczeństwo żywnościowe obywatelom Europy. Stało się czymś w rodzaju znaku rozpoznawczego UE – podkreślił.

Unijny komisarz zwrócił uwagę, że rolnictwo europejskie stoi w obliczu bardzo silnej konkurencji światowej.

– Udział w europejskiej, globalnej produkcji rolniczej zmniejsza się. Mamy problem z tym, że zmniejsza się liczba gospodarstw rolnych. Zniknęło ich prawie 4 mln w ciągu dekady, co oznacza, że każdego dnia co najmniej tysiąc gospodarstw w UE jest likwidowanych. Najczęściej są to małe i średnie gospodarstwa rodzinne – wskazał polityk.  

Janusz Wojciechowski zaznaczył, że nowe zadania stojące przed rolnictwem wymagają określonej pomocy.

– Rolnicy są ludźmi praktycznymi i doskonale wiedzą, że chcąc mieć jakieś rezultaty, trzeba dać odpowiedni wkład. To się wiąże z dyskusją na temat przyszłego budżetu UE i budżetu na wspólną politykę rolną. Mamy propozycję budżetu przygotowaną przez poprzednią Komisję. Jest ona popierana przez obecną Komisję. Nie są planowane ani przewidywane żadne nowe propozycje budżetowe samej KE – zapewnił unijny komisarz.

– Moją rolą jako komisarza jest bronić tego budżetu, by nie doszło do tego, co zdarzyło się przy poprzednich debatach na temat budżetu. Poprzednio było tak, że końcowe rozstrzygnięcia na temat wielkości budżetu na rolnictwo były gorsze niż wyjściowa propozycja Komisji. Będę bronił budżetu Wspólnej Polityki Rolnej przed jakimikolwiek propozycjami zmniejszenia, ale nie będę go bronił przed propozycjami zwiększenia – dodał.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl