fot. twitter.com

Bruksela: Europosłowie będą debatować m.in. o polityce migracyjnej UE

O godzinie 17.00 w belgijskiej stolicy Parlament Europejski wznowi dziś swoje obrady. Może to być ostatnia czterodniowa sesja plenarna w Brukseli. Europoseł Ryszard Czarnecki wskazuje, że kluczowym tematem będzie polityka migracyjna Unii Europejskiej.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego podczas ostatniej konferencji przewodniczących poinformował szefów grup politycznych o swoim zamiarze wyrażenia zgody na zorganizowanie czerwcowej sesji miesięcznej w Strasburgu.

David Sassoli argumentuje swoją postawę chęcią wypełnienia zobowiązań traktatowych Parlamentu. Jego zdaniem w tej chwili wydaje się, że warunki zdrowotne i logistyczne sprzyjają bezpiecznym powrotom do Strasburga, ale sesja plenarna we Francji ma mieć charakter hybrydowy przy ograniczonej liczbie podróżujących pracowników. Oczywiście do czerwca wszystko może jeszcze ulec zmianie.

Przed nami ciekawe debaty. Jedna z nich dotyczy np. obecnych wyzwań podczas organizowania transmisji wydarzeń sportowych. Chodzi o walkę z piractwem internetowym. Europosłowie w jednym ze sprawozdań domagają się od Komisji Europejskiej wydania stosownej zgody na blokowanie dostępu do nieautoryzowanych treści sportowych online na żywo lub ich usuwania w czasie rzeczywistym. Chodzi o szybką reakcję na piractwo internetowe. Do programu sesji odnosi się europoseł Ryszard Czarnecki z frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

– Przede wszystkim tematem, być może kluczowym, są dwie debaty na temat polityki migracyjnej Unii Europejskiej. Dotyczy to zwłaszcza kontekstu praw człowieka, co może stanowić chęć poluzowania tej polityki i w większym stopniu otwarcia bram Europy dla imigrantów z zewnątrz, jak również debata o nowych sposobach legalnej migracji zarobkowej. To niestety źle wróży – mówi europoseł Ryszard Czarnecki.

Z kolei już dziś wieczorem deputowani zajmą się na sali obrad problemem Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

Dawid Nahajowski/RIRM

drukuj