Ks. bp Dydycz: Brońmy polskich lasów!

Na Jasnej Górze zgromadzili się dziś Leśnicy z całej Polski, którzy do tronu Matki Bożej Częstochowskiej przybyli z XVI pielgrzymką. Królowej Polski zawierzyli sprawy związane z leśnictwem w naszym kraju.

Spotkaniu towarzyszyło hasło: „Las naszą świątynią”. Niezwykle trafnie oddaje ono sens i cel naszego dzieła. – powiedział Adam Wasiak, dyr. generalny Lasów Państwowych.

Las jest świątynią, bo w erze cywilizacyjnego pędu jest coraz częściej oazą w której najłatwiej możemy odnaleźć duchową równowagę. Las uczy nas szacunku do otaczającego świata, pobudza do samodoskonalenia, daj lekcje cierpliwości i pokory. Leśnicy starają się aby tą świątynie, czyli powierzone naszej opiece lasy zachować  dla przyszłych pokoleń i mądrze z nich korzystać. Każdego roku sadzimy 500 mln nowych drzew. Lasów przybywa, rosną już na blisko 30 proc. powierzchni naszego kraju. Pod względem bogactwa  biologicznego należą do najpiękniejszych w Europie. – akcentował Adam Wasiak.

Sobotniej Mszy św. przewodniczył ks. bp Edward Janiak, pasterz Kościoła kaliskiego, Krajowy Duszpasterz Leśników. Homilię wygłosił ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz.

Pasterz Kościoła drohiczyńskiego powiedział, że lasy są najbardziej wspólnym z tych wszystkich wspólnych dóbr z jakimi spotykamy się na naszej ziemi. Nie wolno z tego zbyt łatwo rezygnować. – stwierdził i zaapelował do polityków o niekupczenie polskimi lasami.

Nie wolno tego dobra wypracowanego przez lata lekkomyślnie tracić. Nawet jeśli by to przyniosło jakieś chwilowe, chyba jednak mizerne korzyści. Nie wolno! Lasów się nie odbuduje w ciągu jednej kadencji Sejmu. Panowie posłowie nie zapominajcie o tym. Panowie ministrowie odwołujcie się do tego. Pozwólcie im żyć. Niech one służą swoim rodakom, stając się i będąc wciąż coraz bardziej wspólnym dobrem – powiedział ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz.

Ks. bp. przypomniał o szacunku, jakim Adam Mickiewicz, czy bł. Ojciec Św. Jan Paweł II darzyli przyrodę. Zwrócił się do leśników, by uczyli nas odpowiednio poruszać się po leśnej przestrzeni. Niech każde drzewo będzie naszym drzewem –podkreślał. Wskazał przy tym na zasługi TV Trwam w działaniach na rzecz obrony polskich lasów.

Warto bronić lasów, jak bronimy naszego prawa do posiadania. Tak i środków  przekazu, które nam pozwalają  jak najpełniej poznawać i przeżywać to co naszej tożsamości stanowi. To dzięki mediom niezależnym możemy bez przeszkód zakorzeniać się w Polskę. To Telewizja Trwam udostępniła nam swoje studium, aby właśnie leśnicy mogli informować o zagrożeniach. Ta telewizja teraz czeka na pomoc. Otoczmy ją najpierw modlitwą. Miejmy odwagę nasze przekonania manifestować na zewnątrz – dodał ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz.

 

Transmisję Ogólnopolskiej Pielgrzymki Leśników przeprowadziło Radio Maryja.


Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj