50-lecie święceń kapłańskich ks. bp. Dydycza

W Drohiczynie odbyły się uroczystości jubileuszowe z okazji 50-lecia święceń kapłańskich ks. bp. Antoniego Pacyfika Dydycza, pasterza drohiczyńskiego.

Na obchody do katedry drohiczyńskiej przybyło blisko 40 biskupów z całej Polski, parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, Bracia Mniejsi Kapucyni – z zakonu, do którego należał jubilat.

Specjalne przesłanie, jakie z okazji złotego jubileuszu wystosował Ojciec św. Franciszek – odczytał ks. abp Edward Ozorowski, metropolita białostocki. Papież w liście akcentuje m.in., że ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz w codziennym posługiwaniu, ukazuje poczucie odpowiedzialności i gorliwość w głoszeniu zbawczej prawdy w krzewieniu wychowania katolickiego.

– Miło nam wspomnieć Twoją książkę zatytułowaną „Trzy miłości. Kościół-Ojczyzna-Rodzina”, która zwięźle ukazuje główne zadania – w tych prawie 20 latach – powierzone Twojej biskupiej, wielorakiej gorliwości. Używając katolickich środków w komunikacji naszego wieku, zwłaszcza stacji radiowej zwanej Radio Maryja, wykładałeś właściwie naukę Kościoła, niosąc duchową pociechę uciśnionym, chorym i bezrobotnym. Przez różnego rodzaju pisma wnosiłeś rozważny swój wkład w dziedzinę prawdziwego rozwoju chrześcijańskiej i obywatelskiej wspólnoty – czytamy w liście.

Na początku uroczystości do zebranych przemówił Nuncjusz Apostolski w Polsce ks. abp Celestino Migliore. Jak mówił „jubileusze kapłańskie i biskupie są dobrą okazją do ukazania piękna i znaczenia powołania kapłańskiego i zakonnego”.

Z radością włączam się do wyrazów wdzięczności, które wznosimy dziś do Boga, za wszelkie dobro, jakie zdziałał przez drogiego biskupa Antoniego. Za dar kapłaństwa, wierności powołaniu i bogactwa duchowego, czyli za dobro, które dokonało się podczas pięćdziesięciu lat jego kapłańskiego życia – powiedział ks. abp Celestino Migliore.

Mszy św. przewodniczył ksiądz biskup jubilat, a homilię wygłosił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Józef Michalik, metropolita przemyski. Ksiądz arcybiskup przypominał zmagania ks. bp. Antoniego Pacyfika Dydycza o prawo obecności Boga w życiu całego narodu.

–  Dziękujemy dziś Panu Bogu razem z Tobą, że nie zabrakło Ci mądrości i odwagi, aż po ostatnie dni w ukazywaniu zniewoleń, chorób i bólów moralnych naszych i naszego społeczeństwa. Co nie zawsze budziło aplauz naszego społeczeństwa, ale budziło refleksję tam, gdzie powinna być ona obudzona. Twoje pokolenie kapłańskie pulsuje doświadczeniem okresu powojennych trudności, wprost prześladowań i zmagań z ideologią komunistyczną, co stało się przydatną szkołą w demaskowaniu zafałszowań współczesnych ideologii materialistycznych, które jeśli chodzi o stosunek do wiary i Kościoła, we wrogości niczym się nie różnią, a niekiedy nawet próbują się prześcigać ze swoimi komunistycznymi praojcami w bluźnierczych, bezkarnych aktach – akcentował ks. abp Józef Michalik.

Ksiądz arcybiskup dodał także, że Kościół jest przyzwyczajony i przygotowany na trudności, bo pamięta przestrogę swojego założyciela: „Mnie prześladowali i Was prześladować będą”. Po tym jak ksiądz biskup jubilat został ordynariuszem drohiczyńskim – o Drohiczynie zaczęło być głośno w całej Polsce – mówił przewodniczący KEP.

Nowy biskup, znający rolę środków przekazu nie milczał w sprawach trudnych. Dlatego stał się przyjacielem i obrońcą Radia Maryja i TV Trwam. Nowy pasterz – ubogi zakonnik, ubogacał Kościół swoimi duszpasterskimi pomysłami, relacjami i sukcesami budowniczymi. Umacniał nas poprzez nawiązywane kontakty z ludźmi swoich diecezji i całej Ojczyzny. Chyba żaden polski biskup nie ma tak bliskich kontaktów z kluczowymi osobistościami życia społecznego w Polsce, jak nasz jubilat – wskazał ks. abp Józef Michalik.

Na zakończenie uroczystości ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz podziękował wszystkim za modlitwę i obecność na uroczystościach. Słowa wdzięczności skierował także do Radia Maryja i TV Trwam.

* * *

Ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz urodził się 24 sierpnia 1938 r. w miejscowości Serpelice nad Bugiem, w pobożnej, rolniczej rodzinie, w której otrzymał „dobry fundament umiłowania Boga i Ojczyzny”. Już w dzieciństwie był pod wpływem kapucynów z korzeniami unickimi, wypędzonymi z Lubiszewa na Ukrainie – o. Aniołem Dąbrową – Dąbrowskim i br. Bartłomiejem Snochowskim. Naukę w szkole średniej rozpoczął w Lublinie, w wieku 16 lat wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów i kontynuował ją w Nowym Mieście nad Pilicą. Egzamin dojrzałości zdał w III Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Krakowie. Następnie studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. W zakonie otrzymał imię Pacyfik. Śluby wieczyste złożył w Nowym Mieście nad Pilicą w 1961 roku, a w 1963 roku przyjął w Łomży święcenia kapłańskie z rąk ks. bp. Czesława Falkowskiego. Później studiował socjologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, będąc równocześnie katechetą młodzieży w Lublinie.

Pracę z młodzieżą, zarówno ze szkół średnich, jak też akademicką, kontynuował, będąc przez 9 lat przełożonym domu zakonnego w Białej Podlaskiej. W 1976 r. został przełożonym Warszawskiej Prowincji Kapucynów, następnie członkiem Konsulty Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce i jej przewodniczącym. Był członkiem Komisji Episkopatu Polski do spraw świeckich, duszpasterstwa ogólnego oraz przewodniczącym Konferencji Przełożonych Franciszkańskich. Od 1982 r. do nominacji na stolicę biskupią w Drohiczynie, przebywał w Rzymie, gdzie pełnił funkcję definitora generalnego. Do jego obowiązków należało niesienie pomocy zakonnikom z państw socjalistycznych w Europie. Wielokrotnie w konspiracji odwiedzał zakony i parafie na terenie byłego Związku Radzieckiego. Po upadku komunizmu zajmował się odbudową życia zakonnego w tym regionie. Był delegatem zakonu do spraw włoskiego sanktuarium w Loreto, a także dwukrotnie – jako kapucyn i jako biskup – uczestniczył w pracach Światowego Synodu Biskupów. W 1994 r. obronił doktorat na Wydziale Historii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W tym samym roku, 20 czerwca został mianowany przez Ojca św. Jana Pawła II, po śmierci pierwszego biskupa drohiczyńskiego ks. bp. Władysława Jędruszuka. Sakra biskupia i ingres do katedry drohiczyńskiej miały miejsce 10 lipca 1994 r. Głównym konsekratorem był Nuncjusz Apostolski w Polsce ks. abp Józef Kowalczyk, a współkonsekratorami: ks. abp Stanisław Szymecki z Białegostoku i ks. abp Francisco Gioia z Rzymu.

Pochodzenie z Podlasia ułatwiło ks. bp. Dydyczowi nawiązanie serdecznej więzi z duchowieństwem i katolikami świeckimi, a także wyznawcami innych religii, głównie prawosławnymi. Znajomość „psychiki podlaskiej”, żywe kontakty z wieloma księżmi i osobami życia publicznego, zwłaszcza z części należącej dawniej do diecezji siedleckiej, ułatwiały proces integracji nowej diecezji. Zainteresowanie historią, pomaga mu także w promocji regionu. Jest autorem ponad 150 publikacji, m.in takich książek jak; „Z Podlaskiej Ziemi wezwany…Bł. Honorat Koźmiński – Kapucyn”, „Tą samą drogą”, „Niosąc ziarno na zasiew” czy „Kapucyni na Litwie”.

Jest autorem licznych homilii, udziela wywiadów zamieszczanych w różnych mediach, od których nie stroni i stara się je wykorzystywać w promowaniu dobra służącemu rozwojowi duchowych wartości.

W ciągu niemal 20 lat posługi pasterskiej doprowadził do końca dzieło I Synodu Diecezji Drohiczyńskiej, zreorganizował administracyjnie diecezję i pracę Kurii Diecezjalnej, erygował kilka nowych parafii i konsekrował nowe świątynie. Sprowadził do diecezji nowe zgromadzenia zakonne – włoskie siostry urszulanki do Nurca, klaryski do Hajnówki i loretanki do Drohiczyna. Utworzył diecezjalne redakcje Tygodnika Katolickiego „Niedziela” i Katolickiego Radia Podlasie oraz podjął stałą współpracę z innymi mediami zarówno katolickimi, w szczególności Radiem Maryja i TV Trwam, jak też publicznymi – Polskim Radiem i TVP.

Wielkim jego osiągnięciem było przygotowanie wizyty apostolskiej Jana Pawła II w Drohiczynie i proklamowanie w jej rocznicę, obchodzonego każdego roku Dnia Podlasia, zatwierdzonego jako święto regionalne przez sejmiki samorządowe województw mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego. Zorganizował peregrynację Figury Matki Bożej Fatimskiej i obrazu Jezusa Miłosiernego w parafiach diecezji, papieską koronację obrazu Matki Bożej Miedzeńskiej, koronacje obrazów Matki Bożej w Ciechanowcu i Łazówku oraz figury św. Anny w Prostyni. Zorganizował obchody 750-lecia Zjazdu Drohiczyńskiego, podniesienie do godności Bazyliki Mniejszej kościołów w Bielsku Podlaskim, Węgrowie i Prostyni oraz ustanowił kilka sanktuariów diecezjalnych. Przeszczepił do diecezji ruchy i stowarzyszenia katolickie, takie jak Akcja Katolicka, KSM, Apostolat Maryjny, Rodziny Nazaretańskie czy Armata Bianca, proklamował doroczny Dzień Młodzieży na Kalwarii Podlaskiej w Serpelicach.

Wspiera działalność charytatywną Caritas i związanego z nią Domu Miłosierdzia im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim.

Kompleksowo odnowił stolicę diecezji – Drohiczyn, w którym została dokończona budowa Wyższego Seminarium Duchownego, dokonany został kapitalny remont budynku Kurii Diecezjalnej i sąsiadujących zabudowań oraz katedry p.w. Trójcy Świętej, która po profanacji i zniszczeniach II wojny światowej, została rekonsekrowana. Odnowiono ponadto dwa kościoły i zespół poklasztorny, gdzie mieści się bogate Muzeum Diecezjalne, Dom Księży Emerytów i Ekumeniczne Centrum Dialogu. Zainicjował budowę kopca w miejscu ołtarza papieskiego, zwieńczonego pękniętym krzyżem, poświęconego w 10. rocznicę Nabożeństwa Ekumenicznego pod przewodnictwem bł. Jana Pawła II w Drohiczynie.

Ksiądz Biskup troszczy się o kondycję materialną parafii, pomagając w zdobywaniu środków z różnych źródeł na odbudowę zabytkowych i wznoszenie nowych budowli. Zalecił też ustalenie aktów prawnych własności diecezjalnych i parafialnych, często bardzo wartościowych zabytków, w tym obrazów i rzeźb, znajdujących się w różnych muzeach i świątyniach.

Wiele działań mających na celu promowanie poznawania historii i kultury w regionie zostało objętych patronatem biskupa drohiczyńskiego. Należą do nich koncerty, konkursy, turnieje, wystawy o charakterze zarówno diecezjalnym, jak też ogólnopolskim i międzynarodowym. Wiele spotkań formacyjnych w diecezji przybliża także historię lub pokazuje twórczość podlaskich artystów. Spotkania te mają również charakter ekumeniczny i wielokulturowy, takie jak doroczne spotkania samorządowców i sołtysów, z których wielu jest wyznania prawosławnego, a prawie w komplecie przyjmują zaproszenie. Sesje naukowe Akademii Podlaskiej w Siedlcach w Drohiczynie gromadzą zainteresowane problematyką wielokulturowości i bezpieczeństwa międzynarodowe środowisko naukowe. Przyczynił się do utworzenia Drohiczyńskiego Towarzystwa Naukowego, którego jest prezydentem, a które ma przybliżać walory Podlasia i jego historię.

Przez wiele lat ks. bp Dydycz był przewodniczącym Zespołu Episkopatu Polski do spraw Trzeźwości. Jako członek Zespołu do kontaktów z Episkopatem Litwy, pomaga tamtejszemu Kościołowi i Polakom na Litwie. Od 2012 r. jest członkiem Komisji Mieszanej: Biskupi – Wyżsi Przełożeni Zakonni.

W swoich wypowiedziach zawsze broni prawdziwej historii, ukazuje potrzebę odkrywania wartości patriotycznych, ostrzega przed odrywaniem się od stron rodzinnych i korzeni, z których się wyrosło. Ukazuje też mechanizmy zagrożenia dla prawdziwej rodziny, wolności człowieka, prawdy w środkach przekazu. Odważnie broni wolności mediów w Polsce, a w szczególności Radia Maryja i TV Trwam.

Za swoje działania otrzymał wiele odznaczeń różnych środowisk oraz honorowe obywatelstwa podlaskich miast. Prezydent Rzeczypospolitej RP śp. Lech Kaczyński w uznaniu zasług dla Kościoła w Polsce oraz za działalność społeczną na rzecz polskich rodzin odznaczył go Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Ks. bp Antoni Dydycz jest ambasadorem podlaskiej kultury i duchowości. W czasie swego duszpasterzowania odwiedził, nawet kilkakrotnie wszystkie kościoły, kaplice, szkoły, zakłady pracy, szpitale, urzędy, więzienia, ośrodki kultury i muzea na terenie diecezji. Jest otwarty na każdego człowieka i chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl