Wspomnienie bł. Michała Kozala, biskupa i męczennika

Dziś obchodzimy wspomnienie bł. Michała Kozala – biskupa i męczennika okresu II wojny światowej.

Błogosławiony Michał Kozal urodził się w 1893 r. w rodzinie chłopskiej, w Nowym Folwarku pod Krotoszynem. W 1914 r. wstąpił do Seminarium Duchownego w Poznaniu, a w 1918 r. przyjął święcenia kapłańskie w Gnieźnie. Po kilkuletniej pracy jako wikariusz i katecheta, kardynał August Hlond mianował go w 1927 roku ojcem duchownym Seminarium w Gnieźnie. Po dwóch latach został tamtejszym rektorem. Tuż przed wybuchem wojny, bo 13 sierpnia 1939 r., został biskupem pomocniczym we Włocławku. Odznaczał się gorliwością w prowadzeniu katechizacji, wiele godzin spędzał w konfesjonale, z radością głosił Słowo Boże, dużo modlił się. Był wyrozumiały, uczynny i miłosierny wobec wiernych.

We wrześniu 1939 roku nie opuścił swojej diecezji. Jego nieustraszona, pełna poświęcenia postawa stała się wzorem zarówno dla duchowieństwa, jak i dla ludzi świeckich. Niemcy aresztowali go 7 listopada 1939 roku. W lipcu 1941 biskup Kozal trafił do obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie doświadczał wyrafinowanych szykan. Tak jak inni kapłani pracował ponad siły, ciesząc się w duchu, że „stał się godnym cierpieć zelżywości dla imienia Jezusowego”. Chociaż sam był głodny, potrafił oddać ostatni kęs chleba klerykom, dla których pozostawał wzorem kapłana i prawdziwego patrioty.

26 stycznia 1943 r. jako chory na tyfus został uśmiercony zastrzykiem fenolu. Umarł w zjednoczeniu z Chrystusem ukrzyżowanym. Mimo prób ocalenia jego ciała przez więźniów, zostało ono spalone w krematorium. Po bohaterskiej śmierci sława świętości biskupa Kozala utrwaliła się wśród duchowieństwa i wiernych, którzy prosili Boga o łaski za jego wstawiennictwem.

Błogosławiony Jan Paweł II w dniu jego beatyfikacji (14 czerwca 1987) mówił: „Niech będzie on jednym jeszcze patronem naszych trudnych czasów, pełnych napięcia, nieprzyjaźni i konfliktów. Niech będzie wobec współczesnych i przyszłych pokoleń świadkiem tego, jak wielka jest moc łaski Pana naszego Jezusa Chrystusa”.

 Jedna z życiowych dewiz bł. Michała Kozala brzmiała: „Serva ordinem et ordo servabit te” (Zachowuj porządek, a porządek zachowa ciebie).

8 października 2002 roku bł. Michał Kozal został oficjalnie uznany patronem Włocławka.

 

Brewiarz.pl/RIRM

 

 

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl