Święto życia w Rzymie

„Wierząc, mamy życie” – pod tym hasłem w Rzymie jutro i w niedzielę w ramach Dnia Evangelium Vitae zgromadzą się obrońcy życia, wszyscy ci, których pragnieniem jest, by świętość ludzkiego życia stała się centralnym punktem chrześcijańskiego przesłania. W ramach spotkania zaplanowano Mszę św., którą odprawi Ojciec Święty, a także czuwanie na placu św. Piotra.

Czas modlitwy, rozważania i świadectwa o wartości i nienaruszalności każdego ludzkiego życia został zorganizowany przez Papieską Radę ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji we współpracy z Papieską Radą ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Papieską Akademią Pro Vita. Na to wydarzenie – jak mówił ks. Scott Borgman, sekretarz Papieskiej Akademii Życia – zaproszeni są wszyscy ci, którzy kochają i bronią życia ludzkiego i jego godności na każdym etapie jego ziemskiej egzystencji, od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Dzień Evangelium Vitae poświęcony encyklice Jana Pawła II z 1995 r. o wartości i nienaruszalności życia ludzkiego wpisuje się w Rok Wiary i ma służyć nie tylko pogłębianiu wiary, przywiązania do Chrystusa i Kościoła, ale i świadectwu. Czas obchodów zaproponował Benedykt XVI. Jak mówi ks. abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, zapraszając na to wydarzenie, Dzień Evangelium Vitae poza spotkaniem z Ojcem Świętym będzie przede wszystkim czasem świadectwa wartości i świętości każdego życia, życia osób starszych, chorych, umierających, nienarodzonych czy chorych i cierpiących. Ksiądz arcybiskup Fisichella wyraża pragnienie, by świętość każdego życia stała się centralnym punktem przesłania chrześcijańskiego, a wierni zgromadzeni w tych dniach na palcu św. Piotra głosem o odkupieńczej misji Chrystusa, który dzięki nim rozprzestrzeni się na cały świat.

Jutro – w pierwszym dniu spotkania, o godzinie 9.00 – dla poszczególnych grup językowych zostaną wygłoszone katechezy poświęcone tematyce encykliki „Evangelium vitae”. W języku włoskim wygłosi ją ks. kard. Camillo Ruini, były wikariusz generalny dla diecezji rzymskiej, do uczestników angielskojęzycznych będzie mówił m.in. ks. kard. Raymond Burke, prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, w języku francuskim – ks. abp Pierre d’Ornellas, metropolita Rennes, a do uczestników z Polski – ks. abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Po południu od godziny 14.00 uczestnicy spotkania będą mogli pomodlić się przed grobem św. Piotra Apostoła. O godzinie 15.00 w kościele Santa Maria in Traspontina rozpocznie się adoracja Najświętszego Sakramentu. A w wyznaczonych kościołach i kaplicach nieopodal placu św. Piotra będzie możliwość skorzystania z sakramentu pokuty. Na 20.30 zaplanowana jest uroczysta procesja z pochodniami i czuwanie, po nim Papież Franciszek udzieli apostolskiego błogosławieństwa. Natomiast w niedzielę o godzinie 10.30 rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem Ojca Świętego. Na Dzień Evangelium Vitae w sposób szczególny zapraszał Papież Franciszek, który 12 maja podczas niedzielnej modlitwy „Regina Caeli” i spotkania z wiernymi przypomniał, by każde życie poczęte otoczyć szczególną troską. Wyraził też wówczas swoje poparcie dla inicjatywy „Jeden z nas”. Celem zapoczątkowanej przez Carlo Casiniego, włoskiego posła do Parlamentu Europejskiego i przewodniczącego Włoskiego Ruchu na rzecz Życia, inicjatywy obywatelskiej jest zwiększenie ochrony życia ludzkiego w ramach prawa i polityki budżetowej Unii Europejskiej.

Agnieszka Gracz

drukuj