Broń chemiczna Syrii będzie niszczona w Albanii?

Broń chemiczna Syrii prawdopodobnie będzie niszczona w Albanii – informuje dziennik „Kommiersant”, powołując się na informatora z kręgów dyplomatycznych. Gazeta podaje też, że w operacji tej weźmie udział Rosja, która m.in. udostępni środki transportu.

– Istnieją podstawy, by sądzić, że odpowiednie miejsce zostanie znalezione już w najbliższych dniach. Prawdopodobnie będzie to Albania – cytuje „Kommiersant” swojego rozmówcę. Według informatora dziennika USA prowadzą rozmowy w tej sprawie z dwoma-trzema krajami.

Amerykanie zajęli się poszukiwaniem państw gotowych do podjęcia się likwidacji syryjskiej broni chemicznej na swoim terytorium, gdy stało się jasne, że ochotników nie ma. Rosja, której inicjatywa umożliwiła przekazanie arsenałów chemicznych Damaszku pod międzynarodową kontrolę, nie zechciała przyjąć niebezpiecznego ładunku u siebie. Wówczas Stany Zjednoczone zwróciły się do Turcji i Jordanii, jednak te odmówiły. Norwegia zgodziła się rozpatrzyć prośbę USA, ale w zeszłym tygodniu również odmówiła – pisze „Kommiersant”.

„W tej sytuacji Albania może okazać się bodaj jedynym realnym wyborem. Zdaniem ekspertów Tirana prawie całkowicie jest zorientowana na USA i raczej nie odmówi Waszyngtonowi” – dodaje gazeta.

„Kommiersant” podkreśla, że Albania ma duże doświadczenie współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie – sześć lat temu zakończyła proces pełnego rozbrojenia chemicznego przy wsparciu Niemiec, Szwajcarii i USA. W 2007 roku Tirana zlikwidowała 16 ton gazu musztardowego i innych środków trujących, zgromadzonych w czasach dyktatora Envera Hodży.

Moskiewski dziennik informuje, że razem z Albanią w utylizacji broni chemicznej Syrii może wziąć udział jeszcze jeden kraj – najprawdopodobniej Belgia lub Francja.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl