fot. PAP

Modlitwa za pierwszych władców Polski

Modlitwę za pierwszych władców Polski Mieszka I i Bolesława Chrobrego odmówił w piątek w Poznaniu w Dniu Wszystkich Świętych proboszcz parafii archikatedralnej na Ostrowie Tumskim ks. Kanonik Ireneusz Szwarc. W Złotej Kaplicy katedry znajduje się sarkofag obu władców.

W ten dzień nie powinniśmy zapominać o tych przodkach naszych, którzy założyli nasze państwo – dlatego jesteśmy dzisiaj przy sarkofagu Mieszka i Bolesława Chrobrego, dziękując im za to, że włączyli nas poprzez chrzest i wspieranie wiary do wspólnoty europejskich ludów chrześcijańskich – powiedział po zakończeniu modlitwy ks. Ireneusz Szwarc.

W murach poznańskiej katedry spoczywają pierwsi władcy Polski aż do Kazimierza Odnowiciela, a także członkowie wielkopolskiej linii Piastów. Spoczywają tu Mieszko I, Bolesław I Chrobry, Mieszko II, Kazimierz Odnowiciel, Władysław Odonic, Przemysł I, Bolesław Pobożny i Przemysł II.

Msze św. za pierwszych władców Polski organizowane są w poznańskiej katedrze po Święcie Niepodległości, wtedy też składane są kwiaty w Złotej Kaplicy oraz u grobu Przemysła II.

Przedstawiciele władz regionalnych i lokalnych wspominając wybitnych Wielkopolan złożyli wiązanki kwiatów na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan na mogiłach m.in.: gen. Stanisława Taczaka, Cyryla Ratajskiego, Hipolita Cegielskiego, na grobach Stanisława Mikołajczyka i Wojciecha Trąmpczyńskiego.

Kwiaty i wieńce złożono także pod pomnikami: Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej oraz Ofiar Katynia i Sybiru.

PAP/RIRM

drukuj