fot. PAP/Marcin Obara

Bogdan Święczkowski kandydatem na sędziego TK

Pierwszy zastępca Prokuratora Generalnego, prokurator krajowy Bogdan Święczkowski jest kandydatem zgłoszonym przez grupę posłów PiS na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Zaopiniowaniem tej kandydatury zajmie się komisja sprawiedliwości i praw człowieka, do której skierowano ją w poniedziałek.

Wybór sędziego TK jest konieczny, ponieważ 23 lipca ub. roku upłynęła kadencja sędziego Leona Kieresa.

Jak wynika z informacji na stronie Sejmu, grupa posłów PiS zgłosiła kandydaturę Bogdana Święczkowskiego, pierwszego zastępcy Prokuratora Generalnego, prokuratora krajowego, 26 stycznia tego roku. W poniedziałek kandydatura ta została skierowana do zaopiniowana przez komisję sprawiedliwości i praw człowieka.

Zgodnie z regulaminem Sejmu, kandydata na to stanowisko może zgłosić grupa 50 posłów lub Prezydium Sejmu. Sędzia TK jest wybierany przez Sejm na 9-letnią kadencję.

Bogdan Święczkowski jest absolwentem prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, odbył także aplikację prokuratorską. Pracował kolejno w Prokuraturze Rejonowej w Sosnowcu, Prokuraturze Okręgowej w Katowicach i, od 2001 roku, w Prokuraturze Krajowej. Od 2005 pełnił obowiązki zastępcy Dyrektora Biura do spraw Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej (od 2009 dyrektora), a także prokuratora Prokuratury Apelacyjnej. W 2006 roku został powołany na prokuratora Prokuratury Krajowej. W latach 2006-2007 był szefem ABW.

W latach 2010-2015 pozostawał prokuratorem w stanie spoczynku. W tym czasie Święczkowski został wybrany na radnego śląskiego sejmiku wojewódzkiego, a w wyborach parlamentarnych w 2011 uzyskał mandat poselski z listy PiS. W 2015 został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, a w 2016 na stanowisko prokuratora krajowego i zastępcy prokuratora generalnego. Jest również wykładowcą w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

„Zarówno wyróżniająca się wiedza prawnicza oraz bogate doświadczenie naukowe i zawodowe w dziedzinie prawa wskazują, że pan Bogdan Święczkowski jest bardzo dobrym kandydatem na sędziego Trybunału Konstytucyjnego” – czytamy w zgłoszeniu kandydatury, podpisanym przez kilkudziesięciu posłów klubu PiS.

Sędzia Leon Kieres orzekał w Trybunale Konstytucyjnym od lipca 2012 roku. W październiku 2020 r. zgłosił zdanie odrębne do głośnego wyroku TK odnoszącego się do przepisów o dopuszczalności aborcji. Jest profesorem nauk prawnych, uznanym polskim prawnikiem. W przeszłości był prezesem Instytutu Pamięci Narodowej, senatorem Platformy Obywatelskiej i członkiem Krajowej Rady Sądownictwa.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl