fot. episkopat.pl

Blisko 3 tys. młodych Polaków angażuje się co roku w wolontariat misyjny

Blisko 3 tys. młodych Polaków angażuje się co roku w wolontariat misyjny. Z powodu epidemii wielu z nich ma przełożony termin wyjazdu – powiedział sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewienia Wiary ks. Maciej Będziński.

Kapłan podkreślił, że mimo ograniczeń sanitarnych większość działających w kraju wolontariatów misyjnych prowadzonych przez zgromadzenia zakonne, stowarzyszenia i fundacje nie planuje rezygnować z przygotowywania młodych do wyjazdu na misje.

Obok „misjonarzy ad gentes”(kapłanów fidei donum, osób konsekrowanych i ludzi świeckich) na misje, co roku jako wolontariusze wyjeżdża także kilkaset nowych młodych ludzi.

„Są oni często pełni ideałów i chcą służyć innym. Dla wielu z nich taki wyjazd to szkoła życia, także tego duchowego” – powiedział ks. Maciej Będziński.

Zdaniem duchownego u podstaw decyzji młodzieży jest wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka.

„Młodzież jest pozasystemowa. Ona często kontestuje to, co jest nakazane. Wielu z nich nie wierzy deklaracjom różnych instytucji, które pomagają. Chcą sami przekonać się o prawdziwości słów. Uważają, że ważne jest to, co sami uczynią dla drugiego, stąd tak wielka popularność wolontariatu misyjnego” – powiedział sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewienia Wiary.

W Polsce działa ponad 50 wolontariatów misyjnych.

„Wśród nich są krajowe zajmujące się szeroko pojętą animacją misyjną, a więc mówieniem o misjach, świadczeniem usług na rzecz różnych referatów i instytucji misyjnych, jak też i zagraniczne. Te mają charakter krótkoterminowy, a więc 1-3 miesiące lub długoterminowy, które przeważnie trwa rok” – poinformował duchowny.

Specyfika wolontariatu zależy od grupy i stowarzyszenia, które go prowadzi.

„Bardzo rzadko mamy do czynienia z sytuacją, że wolontariusz misyjny jest tzw. wolnym strzelcem. W naszym kraju każdy wolontariusz jest posyłany przez konkretną wspólnotę, a więc diecezję, parafię, zgromadzenie zakonne czy ruch do konkretnej wspólnoty” – powiedział ks. Maciej Będziński.

Wspomniał, że są wolontariaty, które zajmują się edukacją, medycyną, pracami logistycznymi przy placówkach misyjnych, czy też prowadzone przez zgromadzenia zakonne, diecezje lub stowarzyszenia.

Podkreślił, że w Polsce wolontariat misyjny zakłada formację duchową i intelektualną.

„Z naszego kraju nie wysyłamy wolontariuszy misyjnych, którzy nie są wierzącymi i praktykującymi osobami. W innych krajach jest zupełnie inaczej i są inne zasady czy w ogóle podejście do tej kwestii wolontariatu misyjnego, inne definiowanie tej działalności” – powiedział ks. Maciej Będziński.

Przygotowania do wyjazdu trwają od kilku miesięcy do kilku lat. Pallotyński Wolontariat Misyjny zakłada np., że kurs przygotowawczy obejmuje 5 weekendów formacyjnych odbywających się raz w miesiącu od października do lutego.

„W programie są spotkania z osobami o określonych kwalifikacjach i zawodach. Program przewiduje m.in. zajęcia z misjologii, duchowości, wykłady z medycyny tropikalnej, warsztaty psychologiczne na temat komunikacji, spotkanie z przedstawicielami służb dyplomatycznych RP poza granicami kraju (konsul, ambasador), zajęcia z samoobrony i fundraising” – można przeczytać na stronie internetowej Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl

Ks. Maciej Będziński powiedział, że „zbierając wszystkich – zarówno tych, którzy posługują na terytoriach misyjnych, w Europie, jak i na Wschodzie oraz wolontariuszy w kraju, to byłoby nawet rocznie ok. 3 tys. młodych ludzi. Z tego 300-400 to osoby wyjeżdżające na placówki misyjne”.

Poinformował, że mimo pandemii wiele organizacji, zgromadzeń zakonnych i stowarzyszeń prowadzących wolontariat misyjny nie planuje zaprzestać aktywności.

„Nadal będzie prowadzona formacja przygotowująca do wyjazdu na misje z tym, że większość spotkań będzie miało formę online. To będzie szansa na dłuższe i lepsze przygotowanie do nowej posługi oraz czas na weryfikację motywacji” – zwrócił uwagę ks. Maciej Będziński.

Wśród największych organizacji prowadzących w Polsce wolontariat młodzieżowy są: Salezjański Wolontariat Misyjny „Don Bosco”, Klaweriański Wolontariat Misyjny „Furaha”, Salwatoriański Wolontariat Misyjny „Salvator”, Pallotyński Wolontariat Misyjny „Salvatti.pl” czy Tarnowski Wolontariat Misyjny.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl