fot. Monika Bilska

Bliscy ofiar Ukraińskiej Powstańczej Armii będą się modlić w toruńskim sanktuarium

Bliscy ofiar Ukraińskiej Powstańczej Armii będą się modlić w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu.

W świątyni sprawowana będzie Eucharystia w intencji pomordowanych. Zgromadzeni będą modlić się także o pokój na świecie. W sanktuarium znajduje się tablica upamiętniająca Polaków, którzy zginęli w rzezi wołyńskiej.

o. Andrzej Laskosz CSsR, kustosz sanktuarium, podkreśla, że ważne jest zarówno upamiętnienie ofiar, ale także ukazywanie prawdy historycznej.

Trzeba wszystko budować na prawdzie. Prawda historyczna była taka, że Polacy ucierpieli przez tych, którzy ich wymordowali, a w większości wymordowali ich banderowcy. O nich trzeba więc również głośno mówić – zaznacza o. Andrzej Laskosz.

Masowe zbrodnie popełnione w latach 1943-1945 przez OUN-UPA na ludności polskiej, głównie na Wołyniu i w Galicji Wschodniej, określane są mianem zbrodni wołyńskiej. Jej kulminacja nastąpiła 11 lipca 1943 r., gdy oddziały UPA w skoordynowany sposób zaatakowały ok. 150 polskich miejscowości, zabijając 10-12 tys. ich mieszkańców.

RIRM

drukuj