Toruń otrzyma 71,5 mln złotych wsparcia na rewitalizację starówki

Blisko 71,5 mln złotych, z czego ponad 54 mln ze środków unijnych – tyle będzie kosztowała rewitalizacja toruńskiej starówki, znajdującej się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Rekordowe wsparcie to efekt świetnie przygotowanego wniosku – podkreśla resort kultury. Dzięki niemu dofinansowanie mogło być wyższe niż limity ustalone na ten cel w ramach Unii Europejskiej.

Blisko 20 lat temu Toruń został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

– Przyjazd do Torunia to jest żywa historia. Gdzie byśmy nie poszli, jesteśmy świadkami tej historii i poniekąd również w niej uczestniczymy – zauważa radny sejmiku kujawsko-pomorskiego Przemysław Przybylski.

Toruń w skali roku przyciąga od dwóch do trzech milionów turystów.

– Zabytki są główną siłą przyciągającą cały ruch turystyczny. Zwłaszcza te obiekty, które są wpisane na listę światowego dziedzictwa, przyciągają naprawdę tłumy turystów – wskazuje wiceminister kultury prof. Magdalena Gawin.

Aby przyciągać tłumy – obok bogatej oferty turystycznej – potrzebne jest także umiejętne wydawanie pieniędzy na ich renowację – mówi radny Torunia Michał Jakubaszek.

– Oglądamy oczywiście każdą złotówkę patrząc na to, jak ją spożytkować, a potwierdzeniem tego, że są to środki dobrze wydawane jest chociażby wzrastająca z roku na rok liczba turystów – podkreśla Michał Jakubaszek.

Dlatego miasto, podejmując rewitalizację zabytkowych obiektów, może liczyć na wsparcie z funduszy unijnych. Pierwszy etap projektu obejmował m.in. prace renowacyjne przy historycznych budynkach sakralnych: katedrze, kościele św. Jakuba i kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

– Były to początki działań albo rewitalizacja murów, albo fragmentów obiektów kościelnych, albo niektórych elementów wnętrza, ale także rozpoczęliśmy rewitalizację obiektów muzealnych – tłumaczy prezydent Torunia Michał Zaleski.

Rewitalizację trzeba jednak kontynuować.

– Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, osobiście pan minister Piotr Gliński, podjęło decyzję o wsparciu finansowym zadań, które wyceniamy na 71 mln zł, dużą kwotą, bo kwotą 54 mln zł – wskazuje prezydent Michał Zaleski.

Wsparcie będzie pochodziło ze środków unijnych. To opłacalna inwestycja – przekonuje wiceminister kultury prof. Magdalena Gawin.

– W perspektywie dłuższej nie tylko to się zwraca, ale przede wszystkim zabytki zarabiają na miasto – zaznacza prof. Magdalena Gawin.

Niektóre z toruńskich obiektów – jak w przypadku domu Kopernika – odpowiadają standardom z lat 70.

– Te roboty – w związku z tym, że są skomplikowane i będą dotyczyły 13 obiektów – będą trwały kilka lat. Szacujemy, że zakończenie definitywne, łącznie z rozliczeniem środków finansowych, to 2023 rok – mówi Michał Zaleski.

Oferta turystyczna Torunia rozwija się jednak nie tylko dzięki rewitalizacji historycznych obiektów, ale także na skutek coraz bogatszej infrastruktury hotelowej.

– Widzimy to po tzw. długich weekendach, szczególnie majowych, że na miesiąc przed majowym weekendem brakuje u nas już infrastruktury lokalowej – zwraca uwagę Przemysław Przybylski.

W ciągu 10 ostatnich lat liczba miejsc hotelowych wzrosła z 2000 do 4400, a to pozwoliło miastu na skuteczną walkę z modelem turysty jednodniowego.

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl