Toruń: Niedzielny piknik patriotyczny w Forcie IV

Pokaz pojazdów militarnych, wystawa dotycząca ruchów narodowowyzwoleńczych i zwiedzanie zabytkowych pomieszczeń – to niektóre z atrakcji pikniku patriotycznego, który przez całą niedzielę trwał w toruńskim Forcie IV. Zabytek pochodzi z II połowy XIX w.

Organizatorzy pikniku zapewnili uczestnikom wiele militarnych atrakcji m.in. widowiskowy pokaz sprzętu bojowego. Każdy mógł także zwiedzić fort z przewodnikiem. Na potrzeby tego wydarzenia przygotowano wystawę „Z wojskiem bezpieczniej”, która traktowała o etosie żołnierza polskiego, a także dotyczyła obecności polskich sił zbrojnych w strukturach Paktu Północnoatlantyckiego. Swoje miejsce w programie znalazła także ekspozycja dotycząca ruchów narodowowyzwoleńczych w regionie.

Wśród prezentowanego sprzętu był ten używany w okresie II wojny światowej, jak także powojenny. Sporą część ekspozycji stanowiły samochody używane przez żołnierzy w różnych dekadach XX w., których obecni właściciele mieli w Forcie IV swój zlot.

W Forcie IV pojawiły się w niedzielę rodziny z małymi dziećmi, ale wśród zwiedzających było również wielu seniorów.

Budowa Fortu IV w Toruniu trwała od 1878 do 1884 r. Był to trzeci z elementów pierścienia fortecznego miasta. To w nim jako pierwszym powstały odcinki wału dolnej piechoty. Mogło w nim przebywać jednocześnie 500 osób. Na początku 1920 r. fort – wraz z twierdzą – przejęło Wojsko Polskie. Sześć lat później otrzymał on imię „Żółkiewskiego”. Jego demilitaryzacja to lata po 1956 r. W 1960 r. rozpoczęła się już nawet rozbiórka murów, ale wstrzymał ją Bohdan Rymaszewski, który był wówczas miejskim konserwatorem zabytków. Później budowla adaptowana była m.in. na miejsce uprawy pieczarek. Obecnie pełni funkcje turystyczne i edukacyjne.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl