fot. Tomasz Strąg

Toruń: zakończyło się IX Dziękczynienie w Rodzinie

W dawnym Porcie Drzewnym w Toruniu przy ul. Starotoruńskiej dobiegło końca IX Dziękczynienie w Rodzinie. Wydarzenie jak co roku zgromadziło tysiące sympatyków Radia Maryja z kraju i ze świata. Transmisję z Dziękczynienia przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

Dziękczynienie rozpoczęło się o godz. 11.00 koncertem zespołów młodzieżowych – laureatów konkursu organizowanego przez Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i Św. Jana Pawła II.

O godz. 12.00 w sanktuarium sprawowana była Msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Ignacego Deca, ordynariusza diecezji świdnickiej. W homilii ksiądz ks. bp. Dec przypomniał, że najpiękniejsze pomniki kultury europejskiej wybudowali chrześcijanie.

– Dlatego pilnujmy tych wartości i właśnie słuchając głosu Radia Maryja, oglądając TV Trwam trwajmy przy tych wartościach. Niech Polska będzie właśnie takim miejscem, takim krajem, z którego będzie promieniować to przekonanie i módlmy się o to, abyśmy otrzymali od Boga łaskę uzdrowienia Europy zachodniej – apelował ks. bp. Ignacy Dec. [więcej]

W trakcie uroczystości poświęcono oraz odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą kobietom internowanym w czasie stanu wojennego w Gołdapi.

– Nie byłoby tego dziękczynienia, gdyby nie ofiara tych, którzy w 1981 roku ponieśli wielką ofiarę, byli zamknięci, więzieni. Tu są przedstawicielki, niewiasty, matki były też więzione. Nie byłoby Radia Maryja i Rodziny Radia Maryja bez tego – podkreślił założyciel i Dyrektor Radia Maryja o dr. Tadeusz Rydzyk CSsR.

Okolicznościowe przemówienia wygłosili również m.in. szef MON Antoni Macierewicz [więcej], szef MSWiA Mariusz Błaszczak [więcej] , p.o Szefa Urzędu ds, Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk [więcej] i prezydent Torunia Michał Zaleski [więcej].

O godz. 13.30 na scenie przy Sanktuarium odbył się koncert Estrady Regionalnej „Równica” z Ustronia.

O godz. 15.00 uczestnicy IX Dziękczynienia w Rodzinie wspólnie modlili się Koronką ku czci Bożego Miłosierdzia.  Następnie na scenie nad wodą zaprezentowały się kolejne zespoły, m.in. zespół pieśni i tańca „Jurkowianie” z Jurkowa oraz Adi.

Podczas tegorocznego „Dziękczynienia w Rodzinie” Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zaprosiło uczestników wydarzenia na swoje stoisko. W ramach stoiska promującego Program Operacyjny Rybactwo i Morze finansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego zorganizowano  m. in. cieszącą się dużą popularnością strefę zabaw dla dzieci, gdzie odbywały się liczne konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Działał także punkt informacyjny, w którym można było uzyskać wszelkie informacje dotyczące programu „Rybactwo i Morze” na lata 2014 – 2020. Uczestników „Dziękczynienia w Rodzinie” zaproszono na pyszny poczęstunek z ryb oraz ciekawe pokazy kulinarne.

O godz. 17:30 odbyła się musztra paradna w wykonaniu Orkiestry Straży Granicznej z Nowego Sącza.

Po godzinie 18.00 miał miejsce koncert Jerzego Połomskiego.

Kolejnym punktem IX Dziękczynienia w Rodzinie była modlitwa różańcowa.


Po różańcu pielgrzymi mogli wysłuchać koncertu galowego w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza.Końcowym punktem spotkania był Apel Jasnogórski.

Uczestnicy wydarzenia mogli skorzystać m.in. z bezpłatnych badań lekarskich z zakresu onkologii: mammografii, cytologii, chorób serca oraz cukrzycy. Na najmłodszych czekał plac zabaw oraz miasteczko strażackie, w którym Państwowa Straż Pożarna przygotowała bardzo wiele atrakcji i ścieżek edukacyjnych w temacie bezpieczeństwa. Pielgrzymi na stoiskach mogli nabyć m.in. zdrową żywność.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęły m.in. Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.


 

RIRM

drukuj