Białystok – IPN znalazł szczątki 19 osób

Instytut Pamięci Narodowej odnalazł 19 szkieletów mężczyzn, kobiet, dzieci i płody. To efekt dotychczasowych prac ekshumacyjnych, prowadzonych na terenie starego aresztu w Białymstoku.

Archeolodzy kończą badać jamę grobową, w której znajdowało się sześć osób, wyjmując z dołu ostatnie trzy szkielety. Przymierzają się do eksploracji następnych dołów, w których najprawdopodobniej znajdują się kolejne ofiary.

Badaczom na razie nie udało się ustalić zasięgu całego pola grobowego na terenie dawnego ogrodu więziennego – mówi prok. Zbigniew Kulikowski z białostockiego pionu śledczego IPN.

Dzień dzisiejszy to 19 osób. Są to mężczyźni, kobiety, dzieci-płody. Część osób, szczególnie mężczyźni, zostali zastrzeleni. Były to strzały katyńskie – w tył głowy. Przedmioty, które znaleźliśmy to medalik, różaniec, guziki i inne przedmioty. Będą one teraz oczyszczane i sprawdzane. Staramy się zakończyć te prace, ale to jest jeszcze pytanie otwarte. Na dzień dzisiejszy trudno powiedzieć, zwłaszcza, że wczoraj ujawniliśmy następne cztery duże jamy grobowe – podkreśla Zbigniew Kulikowski.

Jak dodaje prokurator, znalezione szczątki mogą być to zarówno ofiary niemieckie z czasów II wojny światowej, jak i zamordowani przez komunistyczną bezpiekę.

RIRM

drukuj