Białoruś: większe ograniczenia wwozu towarów do użytku prywatnego

Na Białorusi zwiększono ograniczenia dotyczące wwozu towarów z zagranicy do użytku osobistego. Dekret prezydenta Alaksandra Łukaszenki w tej sprawie został podpisany w czwartek. To kolejne posunięcie mające zachęcić Białorusinów do kupowania krajowych towarów.

Zgodnie z nowym dekretem, jeśli podróżny przekracza granicę częściej niż raz na kwartał, to wwożone przez niego towary o wartości powyżej 300 euro już nie będą uznawane za artykuły użytku osobistego i zostaną objęte cłem.

Za wyjątek będą uznawane towary wwożone drogą lotniczą oraz przez pracowników misji dyplomatycznych.

Przy tym nadal obowiązuje dotychczasowa zasada, że osoby, które wjeżdżają przez białoruską granicę na teren Unii Celnej Białorusi, Rosji i Kazachstanu, po przerwie wynoszącej co najmniej trzy miesiące, mogą wwieźć bez cła towary do osobistego użytku o wartości do 1500 euro i o wadze do 50 kg, w tym najwyżej trzy litry alkoholu i 200 sztuk papierosów.

Nowy dekret ogranicza też wartość przesyłek z zagranicy, które mogą zostać wwiezione bez cła. Wcześniej wolno było bez cła sprowadzić w ten sposób towary o wartości do 200 euro i wadze do 31 kg miesięcznie. Teraz limity te zmniejszono do 22 euro i 10 kg. Artykuły przekraczające tę normę zostaną objęte cłem w wysokości 30 proc., ale nie niższym niż 4 euro za kilogram.

Według wiceszefa Państwowego Komitetu Celnego Uładzimira Arłouskiego ten przepis jest spowodowany tym, że w ostatnim czasie zaobserwowano gwałtowny wzrost wwozu ładunków komercyjnych na Białoruś w postaci przesyłek pocztowych.

Dekret wejdzie w życie dwa miesiące po jego oficjalnej publikacji, co jeszcze nie nastąpiło.

Białorusini, zwłaszcza ci mieszkający w obwodach przygranicznych, masowo wykorzystują różnice cen towarów przemysłowych, sprzętu gospodarstwa domowego, a także wielu artykułów żywnościowych między własnym krajem a państwami UE, głównie Polską, a także Litwą, gdzie są one często dużo tańsze.

Premier Białorusi Andrej Kabiakou wyraził w zeszłym roku zaniepokojenie spadkiem udziału towarów krajowej produkcji w handlu detalicznym. Jak zaznaczył, w ciągu ostatnich czterech lat o 72 proc. wzrósł import towarów konsumpcyjnych, np. mebli, samochodów i lekarstw. Jednocześnie w tym czasie spadł udział w sprzedaży detalicznej różnych grup towarów krajowych, m.in. telewizorów (z 76 do 12 proc.).

Poprzednio Państwowy Komitet Celny ograniczył ilość towarów wwożonych z zagranicy do użytku osobistego w sierpniu 2014 roku. Obniżono wówczas dopuszczalną wagę sprowadzanych towarów zależnie od częstotliwości przekraczania granicy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl