Szczegóły pielgrzymki papieża Franciszka do Meksyku

Ojciec Święty wyruszył rano do Meksyku, gdzie spędzi pięć dni. Po drodze na kilka godzin zatrzyma się w Hawanie, stolicy Kuby. Na tamtejszym lotnisku po raz pierwszy spotka się z patriarchą moskiewskim i całej Rusi Cyrylem.

Spotkanie w Hawanie będzie mieć historyczny wymiar i przełomowe znaczenie. Po raz pierwszy ręce podadzą sobie przywódca Kościoła katolickiego i zwierzchnik rosyjskiego prawosławia.

Ten kubański etap dodano do programu 12. zagranicznej pielgrzymki papieża Franciszka przed tygodniem, gdy Watykan i Patriarchat Moskiewski wspólnie zapowiedziały przełomowe spotkanie.

Biskup Rzymu zatrzyma się na Kubie, ponieważ to właśnie tam wizytę składa Cyryl. Poza tym od lat obie strony powtarzały, że pierwsze takie spotkanie w dziejach powinno odbyć się w neutralnym miejscu. Jak ujawniono, przygotowania do niego trwały dwa lata.

Zastępca Chrystusa na ziemi przybędzie do Hawany między godz. 19 a 20 czasu polskiego. Na lotnisku powita go przywódca Kuby Raul Castro.

Najpierw przewidziano prywatną rozmowę papieża Franciszka z patriarchą Cyrylem w sali recepcyjnej lotniska, która według planu ma rozpocząć się o godz. 20.15 i potrwać od dwóch do trzech godzin. Po niej odbędzie się ceremonia podpisania wspólnej deklaracji po włosku i rosyjsku, po czym Ojciec Święty oraz patriarcha wygłoszą przemówienia. Wymienią też podarunki.

W nocy z czasu polskiego Biskup Rzymu wyruszy w dalszą drogę do Meksyku. W trakcie swej wizyty w tym kraju odwiedzi sześć miast. Pojedzie do kilku diecezji, których nie odwiedzili jego poprzednicy, Jan Paweł II i Benedykt XVI.

W swych przemówieniach i homiliach papież Franciszek odniesie się zapewne do największych problemów Meksyku: przestępczości i przemocy, korupcji, ubóstwa ludności, handlu narkotykami i wojen gangów oraz dramatu imigracji.

W sobotę w stołecznym Pałacu Narodowym odbędzie się oficjalna ceremonia powitania Ojca Świętego, po której spotka się on z prezydentem Enrique Pena Nieto i z przedstawicielami innych władz. Po południu odprawi Mszę św. w bazylice Matki Bożej z Guadalupe, patronki obu Ameryk.

W niedzielę papież Franciszek pojedzie do położonego niedaleko stolicy Ecatepec. W mieście, którego nazwa znaczy „wzgórze wiatru” z powodu często tam występującego, przejmującego zimna.

Po powrocie do stolicy Namiestnik Chrystusa odwiedzi szpital pediatryczny i spotka się z przedstawicielami świata kultury.

W poniedziałek Ojciec Św. odwiedzi stan Chiapas przy granicy z Gwatemalą, przez którą przetacza się fala imigrantów. W San Cristobal de Las Casas przewodniczyć będzie Eucharystii odprawianej w trzech tamtejszych językach dla rdzennej ludności tubylczej.

Wtorek papież Franciszek spędzi w mieście Morelia, gdzie odprawi Mszę św. i spotka się z 50 tys. młodych ludzi.

W środę, w ostatnim dniu pobytu, Ojciec Święty poleci do Ciudad Juarez przy granicy z USA. Odwiedzi tamtejsze więzienie i wygłosi przemówienie do ludzi pracy, wśród których będzie delegacja bliskich mu ideowo ruchów ludowych. Następnie odprawi Eucharystię dla około 200 tys. osób w miejscu oddalonym od granicy o zaledwie 80 metrów.

Biskup Rzymu podejdzie do amerykańskiej granicy w miejscu ogrodzonym metalową siatką, pozostawi na niej krzyż i będzie modlił się za wszystkich migrantów na świecie – zapowiedziano w Watykanie.

W Mszy św. mają wziąć udział grupy ofiar przemocy i ich bliskich. Będą wśród nich rodziny 43 uczniów kolegium nauczycielskiego, którzy zaginęli w 2014 roku. Przypuszcza się, że zostali zamordowani przez gang handlarzy narkotyków.

W Ciudad Juarez odbędzie się ceremonia pożegnania Ojca Świętego. Do Rzymu powróci on w czwartek po południu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl