Ojciec Święty będzie się modlił w sanktuarium w Aparecidzie

To już kolejny – trzeci dzień pierwszej podróży apostolskiej Ojca Świętego Franciszka do Brazylii. Dziś Papież uda się do sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej w Aparecidzie, gdzie będzie modlił się przed obrazem Maryi w sali 12 Apostołów.

Następnie Ojciec Święty uczestniczył będzie we Mszy św., gdzie wygłosi Słowo Boże. Po Eucharystii, Biskup Rzymu uda się na posiłek do seminarium Bom Jesús z udziałem orszaku papieskiego, biskupów prowincji i seminarzystów. W godzinach popołudniowych Papież Franciszek wyruszy do Rio de Janeiro, gdzie odwiedzi szpital św. Franciszka z Asyżu w dzielnicy Tijuca.

Transmisja Eucharystii z udziałem Ojca Świętego w Radiu Maryja i TV Trwam o godz. 15. Natomiast o 23.30 relacja na żywo z wizyty Papieża Franciszka w szpitalu św. Franciszka z Asyżu.

Kolejny dzień będzie niezwykle ważny, zarówno dla Ojca Świętego, jak i dla milionów młodych, którzy przybyli do Rio de Janeiro, by wraz z Biskupem Rzymu celebrować 28. Światowe Dni Młodzieży. Młodzież całego świata zgromadziła się w Brazylii, by tam jednogłośnie – wszyscy razem, bez względu na wiek, płeć, kolor skóry czy język wyznać, że „Jezus jest naszym Panem”.

To spotkanie Ojca Świętego z młodymi podczas tegorocznych ŚDM może okazać się „głównym, silnym punktem początku wielkiego pontyfikatu Papieża Franciszka” – akcentuje o. Jan Czujak, werbista, od 25 lat posługujący w Brazylii.

– Mówi się, iż spotkanie Papieża Franciszka w Rio de Janeiro będzie momentem pokazania się Ojca Świętego jako lidera Kościoła katolickiego w akcji. Ta wizyta w Brazylii może wskazać, jaki to będzie pontyfikat. Papieża Franciszka porównuje się do Jana Pawła II, Pawła VI czy Jana XXIII. Zgodnie z tutejszymi gazetami, Ojciec Święty porównywany jest bardziej do Jana XXIII jako Papieża, który otworzył sobór, który otworzył się na świat. I właśnie ten Papież – Franciszek, który jest z tej rzeczywistości latynoamerykańskiej, z Kościoła, który jest bardzo młodym Kościołem jeśli chodzi o obszar światowy, a zarazem Kościołem największym – może pokazać swój styl jako lider. Papież poprzez to spotkanie z młodymi w Rio de Janeiro może pokazać, jaki będzie jego pontyfikat. Te 28. ŚDM z Ojcem Świętym Franciszkiem mogą okazać się głównym, silnym punktem początku wielkiego pontyfikatu Papieża Franciszka – akcentuje o. Jan Czujak SVD.

Najnowsze dane pokazują, że organizatorzy ŚDM spodziewają się około 1,5 mln młodych pielgrzymów. Najwięcej młodzieży pochodzi z Brazylii, Argentyny, USA, Chile, Włoch, Wenezueli, Francji, Paragwaju, Peru i Meksyku.

W ŚDM bierze udział 664 księży biskupów (w tym 28 księży kardynałów), 7814 kapłanów i 631 diakonów. Nad pobytem pielgrzymów czuwa 60 tys. wolontariuszy, którzy przybyli z różnych zakątków świata.

– Serdecznie witam tych, którzy przyjechali na Światowe Dni Młodzieży do Rio de Janeiro. Oby skorzystali z tych dni; robimy wszystko, aby spędzili je jak najlepiej. Mamy nadzieję, że następne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Polsce i że będziemy mogli na nie pojechać – akcentuje jedna z wolontariuszy.

Do Brazylii przybyło także 160 wolontariuszy z Polski. Wśród nich jest Adam, na co dzień mieszkający w Londynie.

– Przyjechałem przeżyć tutaj coś pięknego – z Bogiem. Światowe Dni Młodzieży są do tego wspaniałą, religijną okazją. Przeżyłem to będąc jako pielgrzym w Madrycie. Teraz w Rio de Janeiro jestem jako wolontariusz – to jest trochę inaczej, ale to również okazja do pięknego, religijnego przeżycia – podkreślił wolontariusz.

RIRM

drukuj