BGK wstrzymał przyjmowanie wniosków o dofinansowanie programu Mieszkanie dla Młodych

Bank Gospodarstwa Krajowego wstrzymał dziś przyjmowanie wniosków o dofinansowanie w ramach programu Mieszkanie dla Młodych na 2018 r. Ostatnia transza środków będzie dostępna na początku stycznia przyszłego roku. W sumie na 2018 r. przewidziano 762 mln zł.

BGK wstrzymał nabór wniosków, ponieważ wykorzystano 50 proc. środków dostępnych na 2018 r. w ramach programu MDM.

Rząd zdecydował, że nie będzie kontynuował tej formy pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania. Gabinet Premier Beaty Szydło wprowadza m.in. program Mieszkanie plus zauważa poseł Gabriela Masłowska, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

– Nie przewiduje się na ten moment przedłużenia tego programu, ponieważ obecny rząd proponuje inne formy wspierania budowy mieszkań, jak chociażby Mieszkanie plus, czy ogromne wydatki na termomodernizację. Musimy się z tym liczyć, że w przyszłym roku, od pierwszego stycznia będzie można składać wnioski, ale pula jest bardzo ograniczona do połowy kwoty na przyszły rok – zaznacza Gabriela Masłowska.

Z najnowszych danych BGK wynika, że najwięcej wniosków o dofinansowanie napływa z województwa mazowieckiego, wielkopolskiego, pomorskiego i dolnośląskiego.

Program Mieszkanie dla Młodych wystartował w 2014 r. i zastąpił inny rządowy program – Rodzina na swoim. Od września 2015 r. nowelizacja ustawy o MDM umożliwiła zakup mieszkania z rynku wtórnego. Zwiększono też dofinasowania dla rodzin z dwójką i trójką dzieci.

RIRM

drukuj