By Bank Gospodarstwa Krajowego - Bank Gospodarstwa Krajowego https://www.bgk.pl/, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=83252499

BGK uruchomi od września program tanich pożyczek na likwidację barier architektonicznych

We wrześniu Bank Gospodarstwa Krajowego uruchomi pilotażowy program niskooprocentowanych pożyczek na likwidację barier architektonicznych w budynkach. Z programu będą mogły skorzystać m.in. uczelnie, szkoły, biblioteki, a także spółdzielnie mieszkaniowe.  

Ten program to element szerszego rządowego programu „Dostępność plus”, który jest realizowany od ubiegłego roku – mówi Piotr Krasuski z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.   

– Ten program ma na celu poprawę infrastruktury w Polsce pod kątem zaspokajania coraz szerszych potrzeb osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, ale także innych osób w specyficznej sytuacji, kiedy nie mogą sobie radzić tak jak zdrowe osoby. To mogą być np. kobiety w ciąży czy osoba, która podróżuje z ciężkim bagażem i nie jest w stanie wnieść go po stopniach czy zmieścić się z nim w wąskim przejściu – wskazuje Piotr Krasuski.

Chodzi m.in. o takie inwestycje, jak windy w budynkach wielokondygnacyjnych, montaż poręczy czy likwidacja zbędnych schodów. O wsparcie na likwidacje barier architektonicznych mogą ubiegać się różnego rodzaju podmioty zarządzające obiektami użyteczności publicznej, m.in. uczelnie, szkoły czy biblioteki.

– Drugą grupą, która jest nawet bardziej istotna z punktu widzenia realizacji tego programu, są zarządcy wielorodzinnych budynków mieszkaniowych, a więc spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe czy osoby indywidualne, które są właścicielami tego typu budynków – tłumaczy Paweł Chorąży, dyrektor zarządzający pionem funduszy europejskich w BGK. 

Warunki, na jakich BGK będzie prowadził program, są atrakcyjne – dodaje Paweł Chorąży. 

– Nie pobieramy żadnych opłat ani prowizji z tytułu udzielenia i kredytowania, a oprocentowanie to zaledwie 0,15 proc. przez 20 lat, bo na taki okres jest udzielana pożyczka dostępnościowa. Również karencja w spłacie sięgająca 6 miesięcy – zaznacza.    

Po spełnieniu określonych kryteriów podmioty mogą liczyć na umorzenie nawet 40 proc. wartości pożyczki. BGK przeznaczy na nie w bieżącym roku 4 mln zł. W kolejnych latach środki mają być większe.

TV Trwam News/RIRM

drukuj