fot. sxc.hu

NBP krytycznie o programie Mieszkanie dla Młodych

Narodowy Bank Polski dokonał oceny działającego od stycznia tego roku rządowego programu, który miał wspierając budownictwo dla młodych Polaków. 

Według banku centralnego program nie jest przeznaczony dla zwykłych Polaków. W raporcie NBP ocenia, że program można wspiera sektor deweloperski, a nie realizuje cele społeczne; nie służy rozwojowi rynku nieruchomości. Preferuje zakup mieszkania tylko z rynku pierwotnego. Zmniejsza się więc możliwość wyboru przez osobę zainteresowaną programem. NBP wskazał, że projekt Mieszkanie dla Młodych wspiera wszystkich nabywców, niezależnie od dochodów.

Poseł Andrzej Adamczyk, z sejmowej Komisji Infrastruktury podkreślił, że program rządu Donalda Tuska, zaprzecza stawianym w nim celom.

– Przygotowany przez rząd program wsparcia młodych ludzi pieniędzmi pochodzącymi z budżetu państwa, jest programem wsparcia deweloperów. Analizując ten raport można powiedzieć wyraźnie: rząd PO i Donalda Tuska jest antyrodzinny. Ten rząd traktuje sprawę młodych Polaków jako marginalną, posługując się hasłami kierowanymi w stronę młodych Polaków dofinansowuje deweloperów. Sprawa rozwoju Rzeczypospolitej, sprawa przyszłych pokoleń jest tematem, jest przedsięwzięciem, które w ogóle nie wchodzi w zakres działalności tego rządu – podkreślił poseł Andrzej Adamczyk.

NBP wskazał w raporcie, że w czasie konstrukcji programu nie uwzględniono w wystarczającym stopniu problemów polityki prorodzinnej.

 

RIRM

drukuj