SG: po wprowadzeniu szczegółowej odprawy ruch na granicach – bez zakłóceń

Od piątku wszystkie osoby przekraczające zewnętrzne granice Unii Europejskiej podlegają szczegółowej odprawie. Mimo zaostrzenia przez Komisję Europejską przepisów czas odprawy nie wydłużył się – wynika z informacji PAP uzyskanych w Straży Granicznej.

Przepisy dotyczące zasad przekraczania granic zewnętrznych zaostrzyły Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej. Zmiana regulacji nakłada na wszystkie państwa członkowskie obowiązek dokładnego sprawdzania w bazach danych każdej osoby, która wjeżdża na terytorium strefy Schengen lub je opuszcza.

„Nowelizacja Kodeksu Granicznego Schengen jest reakcją Unii Europejskiej na utrzymujące się w Europie zagrożenie terrorystyczne” – powiedziała rzeczniczka komendanta głównego SG ppor. Agnieszka Golias.

Jak przypomniała, dotychczas mieszkańcy państw UE, korzystając z prawa do swobodnego przemieszczania się, podlegli tzw. odprawie minimalnej. Od północy z czwartku na piątek każda osoba przekraczająca granicę zewnętrzną we wszystkich przejściach granicznych, zarówno drogowych, morskich, jak i w portach lotniczych, jest poddawana szczegółowej odprawie.

Jak informuje SG, na podstawie m.in. analiz dotyczących natężenia ruchu granicznego, w razie potrzeby będą uruchamiane dodatkowe stanowiska odpraw, a w przypadkach szczególnych również mobilne.

„Sytuacja jest na bieżąco monitorowana. Odpowiednie kroki będą podejmowane stosownie do poziomu natężenia ruchu granicznego i występującego wydłużenia czasu oczekiwania podróżnych na odprawę” – powiedziała rzeczniczka SG.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl