BGK o dodatkowych pieniądzach z MdM: pula wyczerpie się w ciągu jednego lub dwóch dni

Zainteresowanie programem Mieszkanie dla Młodych jest duże, pula wyczerpie się bardzo szybko – powiedział PAP Przemysław Osuch z Banku Gospodarstwa Krajowego. Jego zdaniem lepiej nie czekać z formalnościami. Wnioski można składać od 8 sierpnia.

Ponowne uruchomienie przyjmowania wniosków jest związane ze zmianami w prawie, które pozwoliły na uwolnienie dodatkowych środków.

– Dotychczasowa ustawa zobowiązywała Bank Gospodarstwa Krajowego do wstrzymania przyjmowania wniosków, jeśli suma wniosków przyjętych wyczerpywała pulę 95 proc. limitu określonego w ustawie. Dzięki nowelizacji mamy możliwość wznowienia przyjmowania wniosków do wysokości 100 proc. limitu – wyjaśnił Przemysław Osuch.

Przedstawiciel Banku Gospodarstwa Krajowego poinformował, że do wykorzystania jest 67 mln złotych z puli na rok 2017.

– Środki te pochodzą z niewykorzystanej puli 5 proc. zarezerwowanych na dodatkowe finansowe wsparcie oraz z rezygnacji części nabywców z uzyskania finansowania wkładu własnego – wskazał przedstawiciel BGK.

Dodał, że według banku dodatkowa kwota może wystarczyć na dofinansowanie dla około 2600 wnioskodawców.

Ostatnim rokiem funkcjonowania programu Mieszkanie dla Młodych będzie rok przyszły.

– Wnioski o dofinansowanie wkładu własnego będzie można składać od 1 stycznia do 30 września – wyjaśnił Przemysław Osuch. W tym okresie do rozdysponowania będzie 380 mln złotych. To 50 proc. całej puli na 2018 r. O dofinansowanie z drugiej połowy puli można było składać wnioski już wcześniej.

Program Mieszkanie dla Młodych wystartował w 2014 r. Zastąpił inny rządowy program – Rodzina na swoim. Projekt polega na tym, że beneficjenci otrzymują dofinansowanie do kredytu hipotecznego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl