fot. PAP

Wykorzystanie programu MdM nie przekroczy 50 proc.

W tym roku wykorzystane zostanie jedynie 50 proc. środków z rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych”. Takie prognozy podaje Polski Związek Firm Deweloperskich, współrealizator programu.

Związek proponuje, aby niewykorzystane pieniądze przeszły do puli na przyszły rok, jednak resort finansów jest temu przeciwny.

Poseł Andrzej Adamczyk, wiceszef sejmowej Komisji Infrastruktury mówi, że program od początku był nastawiony na oszczędności budżetowe.

– Do 2012 roku, doskonale funkcjonował program „Rodzina na Swoim”, przyjęty przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Donald Tusk wygasił ten program. Spowodował tym samym, że w 2013 roku nie było żadnego programu. Obecny program praktycznie rzecz biorąc, wyeliminował ¾ terytorium naszego państwa ze wsparcia środkami przeznaczonymi dla młodych ludzi. Dzisiaj możemy postawić jedną tezę: Tusk zrobił wszystko, żeby wypchać młodych ludzi zagranicę, żeby tam szukali nie tylko pracy, ale także własnego lokum. Można powiedzieć w sposób jasny i klarowny: jest gniazdo, są pisklęta; nie ma mieszkań, nie ma młodych Polaków, nie ma rodzin – podkreślił poseł Andrzej Adamczyk.

Z 600 mln zł na program „Mieszkanie dla Młodych” przyznanych na ten rok, wydano dotychczas jedynie 176 mln.

Z programu mogą skorzystać osoby, które nie ukończyły 35 roku życia. Mogą one zakupić mieszkanie na rynku pierwotnym. Pomoc państwa polega na dofinansowaniu wkładu własnego oraz spłacie części kredytu.

RIRM

drukuj