fot. twitter/MieszkanieDlaMłodych

Program Mieszkanie dla Młodych dobiega końca

Kończy się program Mieszkanie dla Młodych. Bank Gospodarstwa Krajowego udostępnił dziś ostatnią transzę na dofinansowanie kredytów mieszkaniowych w ramach tego programu.

Do rozdysponowania zostało 381 mln zł. Według analityków może to wystarczyć dla około 16. tys. kredytobiorców i być wykorzystane w ciągu kilkunastu dni. Początkowo program MdM cieszył się umiarkowanym zainteresowaniem i w efekcie większa część pieniędzy przeznaczona na dopłaty przepadała. Dziś środki wykorzystywane są niemal w całości. W 2016 roku wykorzystano 700 mln zł, czyli 96 procent środków, a w ub. roku 740 mln zł – czyli 99 proc.

Ta sytuacja zmieniła się po nowelizacji ustawy o Mieszkaniu dla Młodych, która pozwoliła m.in. kupować mieszkania na rynku wtórnym, a nie tylko na rynku pierwotnym.

Wiceminister Infrastruktury i Budownictwa Kazimierz Smoliński przypomniał, że program MdM, zaproponowany przez Platformę Obywatelską, kończy się w tym roku i nie będzie przedłużany.

Nawet Najwyższa Izba Kontroli skrytykowała ten program, ponieważ nie zawiera on żadnych progów dochodowych. Jest przeznaczony dla wszystkich i w głównej mierze niestety nie preferuje małżeństw z dziećmi. Większość osób, które korzysta z tego programu, jest samotnych. Oczywiście te osoby też muszą mieć mieszkania, ale chcemy przede wszystkim promować te osoby, które założyły rodziny, spodziewają się dziecka lub mają już dzieci. Ten program jest już w tej chwili zastępowany przez inne nasze propozycje w zakresie programu Mieszkanie Plus – powiedział Kazimierz Smoliński.

Mieszkanie dla Młodych zostanie zastąpione programem Mieszkanie Plus, zaproponowanym przez Prawo i Sprawiedliwość. Jego głównym celem jest zwiększenie liczby tanich mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności.

Budynki w ramach tego rządowego programu powstają w całym kraju. Wiosną tego roku mają zostać oddane do użytku pierwsze lokale Mieszkanie Plus.

RIRM

drukuj