G. Oettinger: Brytyjczycy muszą płacić na UE co najmniej do 2020 roku

Brytyjczycy będą musieli po wyjściu z UE w 2019 roku nadal płacić na długoterminowe pogramy, które były uzgodnione przed decyzją o Brexicie. Są do tego zobligowani. Londyn będzie musiał przekazywać do Brukseli pieniądze co najmniej do 2020 roku – powiedział dziś w wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Bild” Guenther Oettinger, Komisarz UE ds. budżetowych.

Niemiecki polityk przyznał, że w związku z Brexitem „w dłuższej perspektywie” w budżecie Unii zabraknie 10-12 mld euro rocznie.

– Wychodzę z założenia, że ubytek wpłat brytyjskich zostanie zrekompensowany dzięki oszczędnościom i wyższym składkom pozostałych członków UE – powiedział komisarz.

Jego zdaniem na Niemcy przypadłaby podwyżka w „dającej się ogarnąć wzrokiem” wysokości kilku miliardów euro. Roczny budżet UE wynosi 155 mld euro.

Guenther Oettinger zapowiedział likwidację wszystkich rabatów wprowadzonych kilkadziesiąt lat temu w związku z żądaniami Wielkiej Brytanii.

– Gdy przyczyna wszystkich rabatów w związku z Brexitem zniknie, będą musiały zostać zlikwidowane wszystkie inne rabaty – wyjaśnił polityk.

Twierdzi też, że pozwoli to na uproszczenie procedur administracyjnych i zakończy spory podczas negocjacji budżetowych.

Tzw. rabat brytyjski w 2015 roku wyniósł nieco ponad 6 mld euro. Obniżenie składki wpłacanej przez Wielką Brytanię do budżetu Wspólnoty wywalczyła w 1984 roku ówczesna brytyjska premier Margaret Thatcher. Redukcja składki miała rekompensować Brytyjczykom niewielkie korzyści, jakie uzyskują oni ze wspólnej polityki rolnej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl