Spotkanie ministrów Polski i Wielkiej Brytanii

W Warszawie odbędzie się spotkanie ministrów spraw zagranicznych oraz obrony Polski i Wielkiej Brytanii. Ministrowie będą rozmawiali m. in. o polityce bezpieczeństwa, polityce energetycznej, kryzysie UE, a także o sytuacji w Rosji, na Ukrainie i Białorusi.

W spotkaniu wezmą udział: szefowie MSZ Radosław Sikorski i MON Tomasz Siemoniak oraz brytyjski minister obrony Philip Hammond i szef brytyjskiej dyplomacji William Hague. „Podczas jutrzejszego spotkania ministrowie będą rozmawiali o kwestiach bezpieczeństwa, NATO, kłopotów Unii Europejskiej i pomysłach na wyjście z kryzysu ekonomicznego i politycznego oraz (…) o sytuacji na Bliskim Wschodzie” – powiedział we wtorek PAP rzecznik MSZ Marcin Bosacki.

Ministrowie będą też dyskutować m.in. o wschodnim wymiarze Europejskiej Polityki Sąsiedztwa, w tym o Partnerstwie Wschodnim i Europejskim Funduszu na rzecz Demokracji. Poruszona zostanie także obecna sytuacja w Rosji, na Ukrainie i Białorusi oraz kwestie związane ze Wspólną Polityką Bezpieczeństwa i Obrony, polityką klimatyczną i energetyczną (perspektywami wydobycia gazu łupkowego).

Kolejnym punktem rozmów będzie funkcjonowanie Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych. Konsultacje będą miały formułę tzw. kwadrygi. To oznacza, że program spotkania przewiduje zarówno odrębne rozmowy ministrów spraw zagranicznych i obrony, jak i wspólne rozmowy delegacji obu krajów. „Takie konsultacje są bardzo pożyteczne w uzgadnianiu stanowisk w najważniejszych kwestiach dotyczących polityki bezpieczeństwa i w kwestiach politycznych” – podkreślił Bosacki. Cykliczne spotkania w formule kwadrygi zostały zapoczątkowane w Londynie w październiku 2010 r.

 

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl