fot. pixabay.com

Śledztwo w Australii wykazało, że więcej wojskowych zginęło śmiercią samobójczą niż na misjach w Iraku i Afganistanie

Więcej australijskich żołnierzy zginęło śmiercią samobójczą niż w wyniku operacji wojskowych w Iraku i Afganistanie w ciągu ostatnich 20 lat – wynika z badania przeprowadzonego przez Komisję Królewską, działający niezależnie od rządu australijski organ, który posiada szerokie uprawnienia śledcze.

Od 2001 roku doszło do 1200 samobójstw wśród obecnych i byłych członków australijskich sił zbrojnych ADF – informuje BBC. Minister ds. weteranów, Matt Keogh, przekazał, że sytuacja jest „druzgocąca”.

Tak wysoka liczba samobójstw popełnianych przez obecnych i byłych członków sił zbrojnych została nazwana „tragedią narodową” w Australii. Z badania Komisji Królewskiej wynika, że wojskowi zmagają się z biurokracją i brakiem wsparcia po odejściu ze służby. Australijski rząd przeprosił i obiecał pilnie odpowiedzieć na zalecenia przedstawione w raporcie komisji.

Kluczowe czynniki doprowadzające wojskowych do samobójstw to niemożność poradzenia sobie z obrażeniami fizycznymi i psychicznymi, powrót do życia cywilnego oraz interakcja ze służbą wsparcia weteranów, której brakuje personelu – stwierdziła Komisja. Minister Matt Keogh przekazał, że zatrudniono już 500 nowych pracowników zajmujących się wsparciem weteranów, aby spróbować zaradzić problemowi.

W kwietniu 2021 roku o powołaniu komisji ds. samobójstw wśród żołnierzy i weteranów poinformował ówczesny premier Australii Scott Morrison. Komisja Królewska przeprowadzi kolejne rozmowy i badania przed przekazaniem pełnego raportu na temat samobójstw wśród wojskowych w czerwcu 2024 roku.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl