Bezpieczeństwo na drogach

1215 wypadków drogowych mniej, 133 mniej zabitych i o 1762 mniej rannych – to bilans  podsumowania stanu bezpieczeństwa na polskich drogach w okresie jesienno-zimowym.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Komendzie Głównej Policji inspektor Mariusz Sokołowski przypomniał wyniki raportu Komisji Europejskiej, w którym podsumowano bezpieczeństwo na drogach w 2014 roku.

 – Powodem do radości nie będzie dla nas to, że wyprzedziliśmy Litwę i Łotwę, oprócz tego Bułgarię, Rumunię, które były za nami pod kątem liczby ofiar śmiertelnych na milion mieszkańców. Tak czy inaczej jest to końcówka Europy – powiedział insp. Mariusz Sokołowski, rzecznik KGP.

Podczas spotkania zaprezentowana została również statystyka dotyczącą bezpieczeństwa w ruchu drogowym w okresie jesienno-zimowym. Z danych wynika, że zmniejszyła się liczba wypadków drogowych oraz liczba zabitych i rannych.

 – W tym czasie na polskich drogach doszło do 15 852 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 1547 osób, natomiast 18 807 osób odniosło obrażenia ciała. Co cieszy we wszystkich trzech kategoriach, a więc w wypadkach, zabitych i rannych nastąpił spadek o 1215 mniej zdarzeń, o 133 ofiary śmiertelne mniej, o 1762 osoby ranne mniej – powiedział mł. insp. Marek Konkolewski z Biura Prewencji i Ruchu Drogowego KGP.

W dalszym ciągu bardzo dużym problemem jest bezpieczeństwo pieszych. Aż 1/3 ofiar śmiertelnych na polskich drogach to właśnie ta grupa użytkowników dróg.

 – Z naszych analiz wynika, że ponad 44 proc. zabitych wśród pieszych to osoby w dojrzałym wieku – seniorzy, powyżej 65. roku życia, co cieszy 4 procent stanowią tylko osoby do 15. roku życia, a więc dzieci i młodzież – powiedział mł. insp. Marek Konkolewski.

Dlatego tak ważne jest noszenie odblasków, które ratują życie. W sierpniu 2014 roku weszła w życie nowelizacja ustawy prawo o ruchu drogowym. Dotychczas obowiązek noszenia odblasków miały jedynie dzieci do 15. roku życia. Przepis został rozszerzony na wszystkich pieszych, którzy poruszają się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

 

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl