fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

M. Błaszczak: zagrożenie w Calais jest realne

W Calais zagrożenie jest realne. Nie po raz pierwszy polscy kierowcy skarżą się na to, że jest tam niebezpiecznie – powiedział szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak.

Minister przypomniał, że wystąpił do swojego francuskiego odpowiednika z wnioskiem o to, by zapewnił realne bezpieczeństwo tym, którzy podróżują przez Francję w kierunku Wielkiej Brytanii.

W liście do francuskiego ministra szef polskiego resortu spraw wewnętrznych zapewnił, że polskie służby są gotowe wesprzeć działania francuskich partnerów w celu podniesienia bezpieczeństwa w rejonie Calais.

– Myślę, że moja propozycja jest propozycją bardzo uczciwą, propozycją taką, która została sprawdzona np. na granicy serbsko-węgierskiej. Dwukrotnie polski kontyngent Straży Granicznej i polskiej Policji, bo tam były patrole mieszane, kontrolował granicę serbsko-węgierską. Polscy strażnicy graniczni byli na granicy bułgarsko-tureckiej, byli na granicy słoweńsko-chorwackiej, teraz są na granicy macedońsko-greckiej. My w ten sposób okazujemy solidarność, a nie poprzez powielanie błędów, jakie zachód Europy popełnił kilkadziesiąt, kilkanaście lat temu, czy nawet Niemcy w 2015 roku – powiedział Mariusz Błaszczak. 

We wtorek nad ranem na autostradzie A16 w pobliżu miejscowości Calais we Francji w wypadku zginął polski obywatel. Przed ustawioną na drodze blokadą z pni drzew trzy pojazdy gwałtownie zahamowały. Bus na polskich numerach rejestracyjnych, który jechał z tyłu, uderzył w jeden z samochodów ciężarowych i stanął w płomieniach.

RIRM

drukuj