fot. PAP/Marcin Bielecki

Bezpieczeństwo gazociągu Baltic Pipe

Polska infrastruktura strategiczna, w tym gazociąg Baltic Pipe, jest bezpieczna – zapewniły nasze władze. Tymczasem wykryto czwarty wyciek w gazociągach Nord Stream.

Szwedzi wykryli czwarty wyciek z gazociągu Nord Stream.

– Zarówno rząd, jak i zainteresowane agencje pracują w pełnym wymiarze, aby zbadać, co się stało, ale także podjąć niezbędne działania – mówiła premier Szwecji, Magdalena Andersson.

Na razie gazociąg Nord Stream opróżnia się, ale potem do jego wnętrza zacznie dostawać się woda morska, a wtedy skutki będą nieodwracalne. Jeżeli Rosja nie zareaguje do przyszłego tygodnia, wyjawi swoje prawdziwe intencje  – wskazał dr inż. Witold Adamowski.

– To znaczy, że Federacja Rosyjska zdecydowała o trwałym odcięciu połączenia od Unii Europejskiej. Pozostaną tylko połączenia lądowe o niewystarczającej przepustowości, więc szantaż gazowy będzie miał duże znaczenie, bo wzrośnie poziom presji – powiedział dr inż. Witold Adamowski.

Już teraz wszystko wskazuje na to, że gazociągi zostały uszkodzone w wyniku eksplozji ładunków wybuchów.

„Sabotaż rurociągów Nord Stream budzi głębokie zaniepokojenie. NATO jest zaangażowane w odstraszanie i obronę przed atakami hybrydowymi. Każdy celowy atak na infrastrukturę krytyczną sojuszników spotkałby się ze zjednoczoną i zdeterminowaną reakcją” – zaakcentował Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.

Sytuacja w rejonie Morza Bałtyckiego jest stabilna – uspokajał minister obrony Finlandii.

– Nie ma oznak zwiększonej aktywności wojskowej w rejonie Morza Bałtyckiego – wskazał Antti Kaikkonen.

Eksperci zaapelowali, aby po wysadzeniu gazociągów Polska szczególnie pilnowała swojej infrastruktury krytycznej, szczególnie gazociągu Baltic Pipe.

– Kiedy Putin robi prowokacje, to jest to jedna z metod zastraszenia. W tym wypadku wydał ostrzeżenie, że my mamy gazociąg Baltic Pipe, który także może zostać zatrzymany – mówił generał rezerwy Dariusz Wroński.

Polska infrastruktura krytyczna jest bezpieczna – zapewniał w Sejmie minister obrony narodowej, wicepremier Mariusz Błaszczak.

– Wojsko jest rozbudowywane liczebnie i uzbrajane. Dzięki temu Polska jest bezpieczna – oznajmił wicepremier Mariusz Błaszczak.

Na wzmocnienie bezpieczeństwa Polska otrzyma także dodatkowe środki z USA. Kongres Stanów Zjednoczonych zatwierdził przekazanie Polsce ponad 288 milionów dolarów.

– Pieniądze będą przeznaczone na uzupełnienie wyposażenia naszych sił zbrojnych, czyli na uzupełnienie miejsca po sprzęcie, który dotychczas przekazaliśmy Ukrainie – zaakcentował szef sejmowej komisji obrony, Michał Jach.

W tle dyskusji wokół gazociągów Nord Stream cały czas wraca sprawa twitterowego wpisu byłego szefa MSZ, Radosława Sikorskiego. Polityk PO obwinił Stany Zjednoczone za wyciek z rurociągów.

„Idea, że Stany Zjednoczone w jakikolwiek sposób zamieszane w ten prawdopodobny sabotaż gazociągów Nord Stream, jest niedorzeczna. To nic więcej niż funkcja rosyjskiej dezinformacji i tak powinna być traktowana” – poinformował Ned Price, rzecznik Departamentu Stanu.

Radosław Sikorski nieco zdystansował się od swojej wypowiedzi, twierdząc, że była to jego prywatna opinia. Polityk dalej cieszy się jednak z wycieków z Nord Stream.

„Cieszy mnie, że Nord Stream, który zwalczały wszystkie polskie rządy od 20 lat, jest w 3/4 sparaliżowany. To dobre dla Polski. Oby duńskie śledztwo ustaliło sprawców. Robocze hipotezy o tym, kto miał motyw i zdolność, aby to zrobić, stawiam naturalnie tylko we własnym imieniu” – wskazał Radosław Sikorski.

Politycy PiS podkreślili, że działalność Radosława Sikorskiego jest od dawna bardzo mocno prorosyjska.

– Jesteśmy w wyjątkowo trudnej sytuacji geopolitycznej i taka wypowiedź, za którą Sikorski otrzymuje podziękowania z Kremla, stawia go w jednoznacznym świetle – podkreśliła Jadwiga Wiśniewska, europoseł PiS.

Pojawiły się także pytania o źródła finansowania Radosława Sikorskiego. Polityk dysponuje bowiem, poza wynagrodzeniem europosła, dochodami wynoszącymi między 600 a 800 tys. euro.

– Zadajemy pytanie, czy to nie są pieniądze rosyjskie. Jeżeli nie ma nic do ukrycia, to chcemy – w kontekście jego działalności i wypowiedzi – by udowodnił, że źródło tych środków nie pochodzi z Rosji – podsumował Tomasz Poręba, europoseł PiS.

Prawo i Sprawiedliwość zaapelowało do lidera PO, Donalda Tuska, by wywarł nacisk na Radosława Sikorskiego, aby ujawnił źródło swoich dochodów. Pojawił się także apel o usunięcie go z partii.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl