Bezpieczeństwo energetyczne

Polska polityka energetyczna zmierza obecnie w kierunku dywersyfikacji dostaw. Znaczącą rolę odgrywa tu terminal na gaz skroplony w Świnoujściu.

Dr Piotr Paszko z Uniwersytetu Wrocławskiego wskazuje, że takie działania rządu to ewidentnie nowa jakość

– Wyjście na nowe rynki, które pokazuje, że Polska jest faktycznie zdolna do tego, aby dywersyfikować kierunki dostaw – wskazuje dr Piotr.

Do terminalu LNG w Świnoujściu będzie trafiał gaz m.in. ze Stanów Zjednoczonych. Pierwsza dostawa błękitnego paliwa z USA dotrze do nas już w czerwcu.

– Jest to pierwsza dostawa gazu z Teksasu, ze Stanów Zjednoczonych do terminala LNG w Świnoujściu. Jestem przekonany, że za nią pójdą kolejne. Dzięki temu pokażemy naszym – chciałbym wierzyć – partnerom po stronie rosyjskiej, że nie będziemy ulegać takim szantażom, takiemu dyktatowi cenowemu, jak do tej pory – podkreśla wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki.

Dotychczas uzyskanie informacji o cenach jakie Polska płaci za rosyjski gaz nigdy nie było możliwe. Dziś wiadomo, dlaczego ukrywano to w wielkiej tajemnicy. Nasz kraj przez te wszystkie lata słono przepłacał – mówi dr inż. Bogdan Sedler.

– W roku 2010, w grudniu, ówczesny wicepremier Waldemar Pawlak zawarł umowę z Gazpromem do roku 2037. Oczywiście oparto wtedy cenę na cenach ropy naftowej i to były ceny mniej więcej dwukrotnie wyższe niż Gazprom negocjował ówcześnie z Chinami – zauważa dr inż. Bogdan Sedler, prezes zarządu Fundacji Naukowo-Technicznej w Gdańsku.   

Polska chce powiększyć zdolność przerobową i zdolność do przyjmowania gazu w terminalu LNG w Świnoujściu z obecnych 5 miliardów metrów sześciennych do 7,5, a docelowo nawet do 10 miliardów metrów sześciennych.

Ważną z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju będzie budowa gazociągu do Norwegii. Obecnie trwają negocjacje w tej sprawie.

– Możemy się stać reeksporterem gazu. Możemy dla wielu krajów z Europy Środkowej być swojego rodzaju wentylem bezpieczeństwa i bardzo przewidywalnym partnerem w handlu gazem – mówi wicepremier Mateusz Morawiecki.

Jak wskazuję ekspert początki tego procesu są już widoczne.

– Po odpowiednim dostosowaniu systemu przesyłowego Polska może być istotnym i poważnym graczem na rynku gazu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, czy też w rejonie Trójmorza (obszar między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym). To faktycznie zaczyna się dziać. Polska staje się już dostawcą gazu na Ukrainie – podkreśla dr Piotr Paszko.

Według szacunków ekspertów już w 2022 roku powinniśmy mieć wystarczająco dużo kanałów dostawców, żeby zaspokoić nasze wewnętrzne potrzeby a nawet reeksportować gaz.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl