150 lat temu urodził się Władysław Reymont – pisarz i noblista

150 lat temu, 7 maja 1867 r., urodził się Władysław Stanisław Reymont, laureat – jako drugi Polak po Henryku Sienkiewiczu – literackiej Nagrody Nobla, autor m.in. „Chłopów”, „Komediantki” i „Ziemi Obiecanej”.

Władysław Reymont uważany jest za jednego z najwybitniejszych twórców okresu Młodej Polski. Jego najbardziej znanym dziełem, za które otrzymał literacką nagrodę Nobla byli „Chłopi”. W niedzielę uroczystości rocznicy urodzin pisarza rozpoczęła Msza św. w kościele św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, podczas której homilię wygłosił ks. bp Józef Zawitkowski, z diecezji łowickiej. Podkreślał on ogromną rolę artysty w krzewieniu miłości.

Ziemię rodzoną jak matkę kochać nas uczył. Panie Reymoncie zostaw tę Warszawę tu moje świętości profanują. Przypomnij nieukom, że sztuka miłości jest profilem, co się w dziejach zwie erą, zwie się razem duchem i literą. […]Sztuka jest kościołem pracy – przypomnij im – piękno jest po to, aby zachwycało, a praca po to by się zmartwychwstało – mówił ks. bp Józef Zawitkowski.

Po Mszy Św. nastąpił przemarsz do Centralnej Biblioteki Rolniczej, gdzie otwarto wystawę poświęconą autorowi „Chłopów” i „Ziemi obiecanej”.

Uczestnicy mieli także okazję wysłuchać wykładu na temat wpływu twórczości Reymonta na współczesną kulturę.

Danuta Łaska, prezes zarządu Fundacji Reymonta zwracała uwagę, że do twórczości tego pisarza należy wracać i nie straciła ona swojej aktualności.

– Wartości, które przekazuje Reymont w „Chłopach” są ciągle aktualne. Wydaje mi się nawet, że są dzisiaj bardziej potrzebne niż kiedyś, bo żyjemy teraz tak troszkę jałowo i potrzeba nam takiego odrodzenia – podkreślała prezes zarządu Fundacji im. Władysława Stanisława Reymonta Danuta Łaska.

Polski noblista podziwiany jest głównie za drobiazgowość opisu i zdolność obserwacji.

– To jest wspaniały pisarz. Opisał wspaniale polską wieś, polskie zwyczaje. Zwyczaje naszego rolnictwa, przywiązanie do ziemi i przede wszystkim nasza katolickość pokazana jest na zewnątrz – wskazywał Kazimierz Barber, uczestnik dzisiejszych uroczystości.

Twórczość Reymonta przepełniona jest miłością do ziemi i ojczyzny. Janusz Dąbrowski, członek Komitetu Obchodów 150-tej Rocznicy Urodzin pisarza podkreślał, że wartości przekazywane w powieściach pisarza powinny być nadal pielęgnowane.

– Nie doceniamy tego, co mamy, a mamy piękną polską ziemię, piękną naszą tradycję i warto to kultywować. Warto to utrwalać, przekazywać naszym następcom – akcentował Janusz Dąbrowski, członek Komitetu Obchodów 150-tej Rocznicy Urodzin Władysława Reymonta.

Ostatnim punktem uroczystości było złożenie kwiatów na grobie Władysława Reymonta na Powązkach. Honorowy patronat nad uroczystościami objął prezydent Andrzej Duda.

Patronat medialny sprawowały natomiast Radio Maryja i TV Trwam.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl