Belgijska Polonia uczciła ofiary katastrofy smoleńskiej

W Brukseli upamiętniono ofiary katastrofy smoleńskiej. W kościele św. Elżbiety odsłonięto w niedzielę tablicę poświęconą polskiej elicie, która zginęła 10 kwietnia 2010 roku.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele polskiego rządu, a także europosłowie, wśród nich Beata Gosiewska – wdowa po śp. wicepremierze Przemysławie Gosiewskim.

– Pomysł wyszedł oczywiście od Polonii. To znaczy, że jest taka potrzeba, aby w Kościele, w którym modlą się Polacy zrobiono to miejsce smoleńskie. Zawsze trudno jest to zorganizować i dograć wszystkie sprawy, ale na szczęście udało się, mamy kolejną tablicę, z czego się bardzo cieszymy – podkreśla Beata Gosiewska.

Polacy mieszkający na stałe w Belgii chcą pamiętać o tragicznie zmarłych ofiarach katastrofy samolotu Tu-154M – mówi Anna Woś, prezes Polonia Flandria.

– To, co dla nas jest najważniejsze, to pamięć o Polsce, o naszych rodakach, o naszych przodkach, kultywowanie tradycji; to, co w polskim narodzie jest najważniejsze, to co jest wielkie: ofiarność, życzliwość, pomoc innym – wskazuje Anna Woś.

W katastrofie smoleńskiej zginęło 96 osób w tym śp. prezydent Lech Kaczyński. Dwa tygodnie temu minęło sześć lat od narodowej tragedii.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj