fot. twitter.com

Będzie trudniej o kredyt?

Pandemia koronawirusa to bardzo trudny czas zarówno dla banków, jak i dla kredytobiorców. Dlatego w obliczu wzrostu ryzyka w związku z niepewnością co do gospodarczych skutków pandemii, banki zastanawiają się nad ponownym zaostrzeniem polityki kredytowej.

Obecnie sytuacja kredytów dla gospodarstw domowych jest bardzo zróżnicowana.

– Przybiera formę litery K, czyli część produktów np. kredyty ratalne poprawiły swoją sprzedaż w relacji do 2019 roku, to jest to górne ramię litery K. Natomiast dwa produkty kredyty gotówkowe oraz karty kredytowe  pogłębiają ponad 30 procentowe spadki, to jest to dolne ramię litery K. Kredyty mieszkaniowe są w punkcie rozpoczynającym oba te ramiona litery K – powiedział dr hab. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej.

Jeszcze do niedawna sprzedaż kredytów gotówkowych i mieszkaniowych notowała kolejne rekordy. Wszystko zmieniło się w marcu. Pandemia koronawirusa wpłynęła na decyzje kredytowe banków.

– W trzech pierwszych kwartałach tego roku (w porównaniu z analogicznym okresem trzech kwartałów 2019 roku) spadek liczby udzielonych kredytów gotówkowych wynosi 30,5 procent, natomiast ich wartość spadła o 31,8 proc. – wyjaśnił dr hab. Waldemar Rogowski.

Także we wrześniu banki udzieliły dużo mniej kredytów gotówkowych i mieszkaniowych w porównaniu z ubiegłym rokiem.

– We wrześniu bieżącego roku na rynku kredytów mieszkaniowych nadal obserwowaliśmy, choć niższe, to nadal jednak ujemne wartości, czyli minus 2,5 procent niższa dynamika udzielanych kredytów przy równie ujemnej dynamice liczby udzielanych kredytów to jest około 5,1 proc. mniej kredytów w porównaniu z wrześniem 2019 roku – poinformował główny analityk Biura Informacji Kredytowej.

Kolejna fala pandemii i nowe obostrzenia wprowadzone przez rząd mają ponownie skłonić banki do zaostrzenia polityki kredytowej.

– Głównym czynnikiem, w mojej opinii, obecnie oddziałującym zarówno na popyt, jak i na podaż kredytów jest bardzo duża niepewność co do dalszego przebiegu pandemii i jej bezpośredniego wpływu na sytuację gospodarczą i społeczną, w tym głównie na sytuację ekonomiczną gospodarstw domowych – powiedział dr hab. Waldemar Rogowski.

Kluczowe będą kolejne miesiące.

TV Trwam News

drukuj