Polacy mają problemy ze spłatą kredytów hipotecznych

Coraz więcej Polaków ma problemy ze spłatą kredytów. Według ekspertów takich osób będzie przybywać.  Jak napisał jeden z dzienników prawie 11 mld zł. warte są zobowiązania hipoteczne nieuiszczane na czas. To aż o ponad 17 proc. więcej niż rok wcześniej.

Prawie 3,7 mld zł stanowiły kredyty zaciągnięte we frankach szwajcarskich. To wzrost o prawie jedną czwartą.

Janusz Szewczak, analityk gospodarczy zwrucił uwagę, że kredyty zagrożone lub przeterminowane gospodarstw domowych to 40 mld zł. Firm aż 30 mld zł.

Natomiast sama pula kredytów konsumpcyjnych, które nie są spłacane, w niektórych bankach sięga ponad 30 proc. To – jak mówi ekonomista – świadczy o stanie gospodarki.

– To pokazuje, że nie jest tak różowo jeśli chodzi o owe ożywienie gospodarcze, o wzrost PKB – jak podają rządowi przedstawiciele- propagandyści. Mówią, że sytuacja realnie tam na dole gospodarczo się pogarsza. Koszty utrzymania są coraz wyższe. Coraz trudniej jest z jednej pensji utrzymać rodzinę i regularnie spłacać kredyt. Jeśli chodzi o koszty usług bankowych, to one zamiast maleć, rosną. Te obciążenia fiskalne, czyli podatkowe ze strony państwa również są drastycznie podnoszone w ostatnich czasach. To wszystko powoduje, że koszt utrzymania, podatki lokalne dewastują, pustoszą portfele Polaków – mówił Janusz Szewczak.

Analityk gospodarczy prognozuje, że jeżeli utrzyma się zagrożenie dla koniunktury gospodarczej wynikające z sytuacji na Ukrainie, to najbardziej odczują to mieszkańcy Polski wschodniej. Niewątpliwie będzie to miało przełożenie na spłatę kredytów.

RIRM

drukuj