fot. flickr.com

Polacy zaciągają wysokie kredyty

Polacy coraz częściej decydują się na zaciągnięcie wysokich kredytów. W minionym roku mocno wzrosła wartość kredytów konsumpcyjnych i mieszkaniowych. Tak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej.

W 2015 roku banki i SKOK-i udzieliły pożyczek łącznie na kwotę ok.120 mld zł. Część analityków ożywienie na rynku kredytów mieszkaniowych tłumaczy m.in. korzystnym otoczeniem makroekonomicznym i zmianą prawa dotyczącą programu „Mieszkanie dla młodych”.

Prof. Artur Śliwiński, ekonomista, zwraca jednak uwagę, że Polacy bardzo często zaciągają kredyty, bo po prostu nie mają innego wyboru.

– Jeśli spojrzymy na tę sytuację od strony kredytobiorców, sytuacja przedstawia się zgoła inaczej, ponieważ mamy do czynienia z ciągłym procesem zadłużenia. To zadłużenie nie wynika wyłącznie z lekkomyślności czy z pewnej postawy konsumpcyjnej, tylko wynika to z braku środków, które zapewniają normalną egzystencję. Do tego dochodzi jeszcze chaos, który dezorientuje ludzi i powoduje, że to ryzyko związane z kredytami jest nie zawsze dostatecznie widoczne – podkreśla prof. Artur Śliwiński.

Z danych BIK wynika, że najczęściej zadłużają się osoby powyżej 35 roku życia, które zamieszkują większe miasta. Średnia kwota zaciągniętych kredytów konsumpcyjnych w roku 2015 wyniosła ok. 11 tys. zł.

RIRM

drukuj