fot. PAP/Radek Pietruszka

B. Szydło: W konkluzji szczytu UE na mój wniosek znajdzie się poprawka dot. dokonywania wszelkich zmian w systemie azylowym na drodze konsensusu

Na mój wniosek została wpisana do tekstu konkluzji poprawka gwarantująca, iż wszelkie zmiany dotyczące reformy systemu azylowego będą przyjmowane w drodze konsensusu wszystkich państw członkowskich – powiedziała premier Beata Szydło w Brukseli po pierwszej sesji szczytu Unii Europejskiej.

Szefowa polskiego rządu powiedziała w przerwie unijnego szczytu, że jednym z kluczowych tematów rozmów przywódców państw UE był kryzys migracyjny.

– Dzisiaj zgodziliśmy się, że ten wymiar zewnętrzny polityki migracyjnej zmniejszył presję migracyjną, ale jednocześnie wymaga cały czas dalszych naszych działań, prac, w związku z tym będziemy aktywni, jeżeli chodzi o wzmocnienie przede wszystkim finansowo tych działań, które już zostały rozpoczęte i uruchomienie kolejnych programów humanitarnych – akcentowała Beata Szydło.

Polska premier podkreśliła również, że niezwykle ważną z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego całej Europy Środkowo-Wschodniej jest problem dotyczący budowy gazociągu Nord Stream 2. Kontynuacja jego budowy jest zagrożeniem dla niezależności energetycznej środkowej i wschodniej Europy oraz podważa bezpieczeństwo energetyczne regionu – dodała.

– Podczas dzisiejszej sesji roboczej postanowiłam zgłosić ten temat do dyskusji. Zaapelowałam do KE o przyspieszenie działań legislacyjnych i prawnych w sprawie gazociągu Nord Stream 2 – zaznaczyła Beata Szydło.

Mój wniosek spotkał się  poparciem ze strony innych polityków obecnych na szczycie w Brukseli – zwróciła uwagę szefowa polskiego rządu.

– Z satysfakcją chcę powiedzieć, że ten mój głos w dyskusji został poparty przez innych szefów rządów, również wagę tego tematu poparł pan przewodniczący Donald Tusk – powiedziała polska premier.

TV Trwam News/PAP/RIRM

drukuj