Premier o manewrach Zapad ’17: to realne zagrożenie dla naszych państw

To jest z jednej strony demonstracja siły, ale też z drugiej strony realne zagrożenie dla naszych państw – powiedziała w czwartek premier Beata Szydło, odnosząc się do planowanych na wrzesień rosyjsko-białoruskich manewrów Zapad ’17.

Premier Beata Szydło w piątek rano spotka się z goszczącym w Polsce od czwartkowego wieczoru sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Jak zapowiedziała w Telewizji Republika, będzie rozmawiać z nim o bezpieczeństwie Polski i o rozwoju NATO.

„Polska bardzo solidnie realizuje zobowiązania natowskie, zwiększamy finansowanie armii (…) Przyjęliśmy ustawę, w której gwarantujemy wzrosty na armię przez kolejne lata, to jest kwestia naszej racji stanu” – dodała.

Odnosząc się do manewrów Zapad, premier powiedziała: „Przyglądamy się temu, nie tylko my, ja w rozmowie z moimi kolegami, szczególnie z krajów bałtyckich, rozmawialiśmy na ten temat i wszyscy jesteśmy przekonani, że to jest z jednej strony demonstracja siły, ale też z drugiej strony to jest realne zagrożenie dla naszych państw”. Jak dodała, Zapad to „próba nacisku, pokazania, że jest jakaś próba dominacji”.

Premier oświadczyła, że dla Polski członkostwo w NATO i rozwijanie naszej współpracy, „przede wszystkim utwierdzenie tutaj pobytu wojsk natowskich, to jest w tej chwili kwestia priorytetu”.

„My dzisiaj gwarantujemy bezpieczeństwo, a minister (obrony narodowej Antoni) Macierewicz jest tym ministrem, który reformując polską armię (…), naraża się wielu grupom interesów i różnym ośrodkom, które chciałyby by było tak, jak było, by państwo było słabe, by nic nie mogło” – oceniła.

Beata Szydło nawiązała do pomocy państwa po niedawnych nawałnicach, mówiąc, że „to jest realne rządzenie, to jest państwo, które wreszcie działa i niestety dla wielu, nie tylko w Polsce, ale i poza granicami naszego kraju, dla różnych ośrodków, to jest nie do zaakceptowania, ponieważ dla nich Polska była atrakcyjna wtedy, kiedy była słabym państwem” – powiedziała szefowa rządu.

PAP/RIRM

drukuj