fot. PAP/Jacek Bednarczyk

B. Szydło: „Dobry start” to bardzo ważne wsparcie dla rodzin

Myślę, że to jest bardzo ważne wsparcie dla rodzin, które będę mogły wyposażyć swojej dzieciaki w potrzebne do rozpoczęcia roku szkolnego przybory i przedmioty – mówiła dziennikarzom w poniedziałek o programie „Dobry start” wicepremier Beata Szydło.

Jak poinformował w poniedziałek w TVP Info wiceminister rodziny i pracy Bartosz Marczuk, złożono już ponad 100 tys. wniosków o wypłatę tego świadczenia.

– Akcja dopiero ruszyła, jak na pierwszy i to jeszcze wakacyjny dzień, to niezły wynik – powiedziała dziennikarzom wicepremier Szydło.

– Zachęcamy, żeby te wnioski składać jak najszybciej. Od wczoraj można to robić drogą internetową, od 1 sierpnia w formie papierowej. Pieniądze czekają na każde dziecko i młodzież, którzy się uczą. Myślę, że to jest bardzo ważne wsparcie dla rodzin, które będę mogły wyposażyć swoje dzieciaki, dzięki również tym środkom, w potrzebne do rozpoczęcia roku szkolnego przybory i przedmioty – dodała Beata Szydło.

Rodzice i opiekunowie mogą od 1 lipca złożyć wniosek o świadczenie „Dobry Start” on-line przez Portal Informacyjno-Usługowy Emp@tia lub bankowość elektroniczną, a od 1 sierpnia będzie można złożyć wniosek także drogą tradycyjna, papierową.

W ramach programu „Dobry start” 300 zł przysługuje niezależnie od dochodu na rozpoczynające rok szkolny w szkole dzieci do ukończenia 18. roku życia lub 20. roku życia w razie kontynuowania rozpoczętej przed ukończeniem 18 lat nauki w danej szkole. W przypadku dzieci niepełnosprawnych uczących się w szkole świadczenie przysługuje do ukończenia 24. roku życia (niezależnie od daty rozpoczęcia nauki w danej szkole). Z programu będzie mogło skorzystać 4,6 mln dzieci.

 – To świadczenie będzie wypłaca rok rocznie – zapewnił wiceminister rodziny i pracy Bartosz Marczuk.

Także od 1 lipca można składać wnioski online o „500 plus” na nowy okres świadczeniowy. Prawo do tego świadczenia jest ustalane na rok – od 1 października do 30 września kolejnego roku. Jak podaje MRPiPS, złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku w lipcu lub w sierpniu daje gwarancję ciągłości otrzymywania świadczenia.

Ministerstwo przypomina, że rodziny, które będą chciały ubiegać się o świadczenie „500 plus” drogą elektroniczną już w lipcu, mają do wyboru trzy kanały: Portal Informacyjno-Usługowy Emp@tia, PUE ZUS lub bankowość elektroniczną.

„Rodzina 500 plus” i „Dobry start” to świadczenia niezależne; osoby pobierające jedno z nich mogą otrzymywać też drugie.

PAP/RIRM

drukuj