Premier: do końca sierpnia będą oszacowane szkody nawałnic we wszystkich gospodarstwach

Do końca sierpnia w każdym gospodarstwie, które ucierpiało w wyniku nawałnic, zostaną oszacowane szkody; we wrześniu pierwsze środki finansowe na odbudowę i remonty będą mogły wpływać na konta mieszkańców – zapowiedziała dziś premier Beata Szydło w Gostyniu (woj. wielkopolskie).

Premier uczestniczy  w posiedzeniu wojewódzkiego sztabu antykryzysowego ws. sytuacji po nawałnicach, które ponad tydzień temu przeszły nad regionem i częścią kraju. Zorganizowano je w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gostyniu. Uczestniczyli w nim także m.in. minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk oraz wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

Premier powiedziała na początku posiedzenia sztabu, że państwo pomaga ofiarom nawałnic i że „w tej chwili będzie koncentrować się przede wszystkim na odbudowie, na pomocy ludziom”. Podkreślała, że „dzieje się to od początku po nawałnicach” dzięki „wielkiej pracy wszystkich służb”.

W związku z tym szefowa rządu podziękowała strażakom, policji, energetykom – którzy – jak mówiła „przez pierwsze dni praktycznie 24 godziny na dobę byli tam, gdzie ludzie potrzebowali pomocy”. Wyraziła też wdzięczność samorządowcom – wójtom, burmistrzom, starostom, którzy w likwidację szkód po nawałnicach i pomoc poszkodowanym „włożyli ogrom pracy”.

Premier poinformowała, że w Wielkopolsce dało się przywrócić prąd elektryczny we wszystkich gospodarstwach.

„Można powiedzieć, że ten pierwszy etap za nami, a teraz przystępujemy do drugiego etapu, czyli do odbudowy” – powiedziała.

Jak zaznaczyła Beata Szydło, prowadzone obecnie szacowanie szkód „idzie bardzo sprawnie”.

„Praktycznie rzecz biorąc jesteśmy przekonani, że do końca sierpnia w każdym gospodarstwie, które ucierpiało, we wszystkich trzech województwach będzie inspektor nadzoru, zostaną oszacowane szkody” – oświadczyła szefowa rządu.

Zapowiedziała jednocześnie, że w niektórych gospodarstwach zapewne będzie trzeba powtórnie dokonać szacunku szkód.

„Chociażby z tego powodu, że pierwsze szacunki odbywały się w już sobotę po tej feralnej nocy. W te miejsca, gdzie tak było muszą wrócić inspektorzy, ponieważ zmieniliśmy rozporządzenie i jest w tej chwili uproszczony tryb i też są zwiększone środki finansowe i co ważne są pieniądze na budynki gospodarcze, czego do tej pory nie było” – wyjaśniła premier.

„Idzie to sprawnie i myślę, że również tak jak założyliśmy już we wrześniu pierwsze środki finansowe na odbudowę i remonty będą mogły wpływać na konta mieszkańców” – zaznaczyła szefowa rządu.

W środę po południu, po posiedzeniu sztabu, premier odwiedzi jedno z poszkodowanych gospodarstw w gminie Borek Wielkopolski.

W wyniku nawałnic, które przeszły nad Polską w drugim tygodniu sierpnia zginęło sześć osób, ponad 50 zostało rannych. W całym kraju wiatr uszkodził lub zerwał dachy z prawie 4 tys. budynków, z czego 2,8 tys. to budynki mieszkalne. W Wielkopolsce zginęła jedna osoba. W krytycznym momencie bez prądu w regionie było ok. 150 tys. odbiorców.

Do tej pory wojewoda wielkopolski przekazał gminom w regionie ponad 17 mln zł na wypłatę zasiłków celowych dla rodzin i osób, które ucierpiały w wyniku nawałnic. Środki otrzymało w sumie 58 gmin w Wielkopolsce.

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu zniszczeniu i uszkodzeniu uległy lasy w nadleśnictwach: Gniezno, Jarocin, Piaski i Czerniejewo. Leśnicy wyliczyli, że powierzchnia uszkodzona to ponad 15,4 tys. ha. Powierzchnia do odnowienia to ponad 3,1 tys. ha. Straty w drewnie szacowane są na 1 mln m sześc. W ubiegłym tygodniu służby wojewody podały, że wskutek nawałnic ucierpiało ponad 2,1 tys. gospodarstw rolnych. Poniesione przez rolników straty szacowane są na przeszło 18,2 mln zł.

Państwowa Straż Pożarna w regionie odebrała w czasie drugiego weekendu sierpnia ponad 4,2 tys. zgłoszeń. Uszkodzonych zostało ponad 800 domów i 300 budynków gospodarczych. Ok. 1,8 tys. zgłoszeń dotyczyło wyrwanych, połamanych drzew. W wyniku ulewnych deszczy podtopionych zostało ok. 400 budynków oraz 40 dróg.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl