fot. PAP/Piotr Polak

B. Szydło: 500 Plus to program pisany sercem

500 Plus to był program pisany sercem. Wprowadziliśmy go, by wesprzeć polskie rodziny. Wielu przywróciliśmy godność. Dał im poczucie bezpieczeństwa ekonomicznego – mówiła b. premier, Beata Szydło, w TVP Info w siódmą rocznicę wprowadzenia tego programu społecznego rządu PiS.

„To był program, który wprowadziliśmy, by wesprzeć polskie rodziny. Wielu rodzinom przywróciliśmy godność. Poprawiliśmy ich sytuację materialną. To była inwestycja w dzieci, w Polaków. To była najlepsza inwestycja, jaką mogliśmy wtedy zrobić. To było to, czego inni nie chcieli lub nie potrafili. Jestem bardzo szczęśliwa, że 1 kwietnia kojarzy się właśnie z tym programem. Uważam, że to jest wielkie osiągnięcie i mam nadzieję, że program będzie dalej kontynuowany przez kolejne lata” – powiedziała była premier, wiceprzewodnicząca EKR w PE, Beata Szydło, w sobotę wieczorem w programie TVP Info emitowanym na żywo z Wadowic.

„Traktuję ten program jako wielkie zainwestowanie w polskie rodziny. Dał wielu rodzinom poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa ekonomicznego i pokazał, że my nie dzielimy dzieci. Każde dziecko w Polsce jest objęte tym programem”- zaznaczyła europoseł.

„Wiedziałam, że damy radę. Minister Rafalska i ja miałyśmy za sobą przeszłość sportową i wiedziałyśmy, że nie można się poddawać i aby zwyciężyć, należy walczyć do końca, i tak się stało. Była w nas ogromna determinacja i zapał. To była wielka praca resortu pani minister Rafalskiej i jej ogromna osobista zasługa, ale także zasługa wielu ludzi z rządu. Chcę im podziękować, bo wszyscy włożyli wiele serca w opracowanie tego projektu. 500 Plus to był program pisany sercem. Zjednoczył nas bardzo. Wierzyliśmy w to, że to coś wyjątkowego i przełomowego” – podkreśliła.

„Pamiętam noc z 31 marca na 1 kwietnia 2016 r. Minister Rafalska zadzwoniła do mnie po północy. >>Słuchaj, wszystko działa idealnie!<< – powiedziała mi wtedy. Nie musieliśmy zmienić ustawy ani czegokolwiek uzupełniać. Od pierwszego dnia wszystko działało bardzo dobrze. Wiele osób wątpiło w to, że to się uda, że wystarczy pieniędzy. Opozycja mówiła wtedy, że to >>rozdawnictwo<< czy >>budżet tego nie wytrzyma<<. Życie to zweryfikowało” – oceniła Szydło, przypominając okoliczności wprowadzenia Programu Rodzina 500 Plus w 2016 r.

„Politycy PO z jednej strony mówią o nowych programach społecznych. Nawet teraz Donald Tusk mówi o >>babciowym<< i zerowym kredycie. >>Puszcza oko<< do wyborców. Z drugiej strony jego koledzy partyjni mówią, że 500 Plus to >>budowanie marginesu społecznego<< albo że są to >>ochłapy<<, jak powiedziała jedna z posłanek. Mnie to nie dziwi, bo pamiętam, gdy obiecywali, że nie podniosą wieku emerytalnego, a gdy wygrali wybory – zrobili to. Przeszłość i ich działania pokazują, że jest odwrotnie, niż zapewniali. Miały być obniżane podatki, a oni je podnieśli. Warto przypominać te wypowiedzi. Politycy powinni mówić uczciwie, powinni mówić prawdę” – zaznaczyła była premier.

„500 Plus traktuję jako program inwestycyjny, bo inwestowanie w dzieci i rodzinę to jest najlepsza inwestycja, którą państwo może zrobić. Pamiętam wskaźniki gospodarcze w pierwszym roku po jego wprowadzeniu, jak pozytywnie wpłynął on na rozwój gospodarczy Polski. Trzeba to cały czas podkreślać” – dodała Beata Szydło.

Program „Rodzina 500 Plus” ruszył 1 kwietnia 2016 r. Początkowo zakładał wypłatę świadczenia w wysokości 500 zł, bez kryterium dochodowego, na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18. roku życia. Na pierwsze dziecko świadczenie wypłacano jedynie rodzinom, których dochód nie przekraczał 800 zł na osobę lub 1200 zł w przypadku dzieci z niepełnosprawnością. Od lipca 2019 r. program działa w rozszerzonej formule – świadczenie przysługuje wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

PAP

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl