PAP/Bart³omiej Zborowski

B. szef CBŚ i CBA Paweł Wojtunik zeznawał przed sejmową komisją śledczą ds. wyłudzeń VAT

Były szef Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Centralnego Biura Antykorupcyjnego Paweł Wojtunik zeznawał we wtorek przed sejmową komisją śledczą ds. wyłudzeń VAT. To pierwszy świadek w wątku śledztwa dotyczącym funkcjonowanie służb w kontekście procederu wyłudzania VAT.

Paweł Wojtunik szefem CBA był w latach 2009-2015. Wcześniej pełnił m.in. funkcję szefa Centralnego Biura Śledczego. W tym czasie, a dokładniej od 2007 do 2015 roku, straty Skarbu Państwa z tytułu wyłudzeń VAT szacowane są na nawet 300 mld złotych.

Świadek twierdził, że jego przesłuchanie ma charakter polityczny, a sam nie ma sobie nic do zarzucenia. Śledczy pytali o wiedzę służb, a także działania podjęte w cel ochrony interesu ekonomicznego państwa.

Paweł Wojtunik przyznał, że wiedział o problemie przestępczości związanej m.in. z paliwami. Jego zdaniem, gdyby nie działania CBŚ skala tych przestępstw byłaby nie do opanowania.

– Było takie przeświadczenie, że ograniczamy ten proceder nielegalnego handlu, wyłudzeń itd. w zakresie paliw, czy on się niestety cały czas rozszerzał? – padło pytanie z komisji.

– Z jednej strony wiedzieliśmy, że jest to poważny problem i widzieliśmy te narastające tendencje oraz widzieliśmy dużą dynamikę przestępczości związanej z paliwami. Grupy przechodziły, wiedząc, że monitorujemy małe przedmioty, na stale szlachetne, na wielkogabarytowe przedmioty. To wszystko ewoluowało, wszystko było przedmiotem szczegółowych badań, analiz i wymiany wiedzy z poszczególnych spraw, ale było też przeświadczenie, że jesteśmy coraz bardziej skuteczni, ponieważ mieliśmy coraz więcej sukcesów – odpowiedział Paweł Wojtunik.

A w środę na pytania śledczych odpowie Tomasz Tratkiewicz, były dyrektor Departamentu Podatku od Towarów i Usług resortu finansów.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj